Istnieje wiele odmian roślin, które pomagają nam w walce ze smogiem, Rośliny są naturalnymi filtrami powietrza. Walczą z niewidocznymi gołym okiem szkodliwymi związkami i zanieczyszczeniami, a dodatkowo emitują pozytywną energię! Rośliny możemy uprawiać doniczkowo albo nieco bardziej nowocześnie jako zielone ściany lub ogrody wertykalne. Należy pamiętać o tym, że aby rośliny mogły pochłaniać szkodliwe substancje trzeba stosować się do jej zasad pielęgnacji. Tylko rośliny, które pielęgnowane są w prawidłowy sposób są w stanie poradzić sobie w walce ze smogiem. Kurz, który osiada na liściach zdecydowanie hamuje pochłanianie szkodliwych dla nas zanieczyszczeń. Ważne jest, aby rośliny antysmogowe były systematycznie przecierane z kurzu. Oczywiście ilość roślin też ma znaczenie! W zielonych ścianach i panelach z roślin możemy mieć aż 50 sztuk roślin na 1m2. Wtedy ochrona przed zanieczyszczeniami jest dużo większa.

 

Które kwiaty najlepiej poradzą sobie w walce ze smogiem?

Poniżej kilka gatunków roślin, które oczyszczą powietrze a dodatkowo będą doskonałą dekoracją naszego wnętrza zarówno w donicach jak i w zielonej ścianie. Te odmiany to żywy filtr powietrza, dlatego każdy z nas  powinien mieć ogród wertykalny w swoim domu!

 

Skrzydłokwiat

Dekoracyjny kwiat doniczkowy, który potrafi oczyścić powietrze z toksycznych substancji lotnych.

Przy  zachowaniu odpowiedniej wilgotności podłoża – jego eleganckie, białe kwiaty potrafią zdobić roślinę przez cały rok. Dodatkowo jest rośliną niewymagającą – odpowiednią dla początkujących miłośników kwiatów. Istnieją odmiany miniaturowe, które osiągają około 30 cm wysokości, oraz takie, które osiągają nawet metr wysokości. Zielona ściana ze skrzydłokwiatów to nie tylko piekna dekoracja wnętrza, ale czystsze powietrze dla naszych płuc!

 

Paprotka

Jeden z najbardziej efektownych żywych filtrów powietrza! Potrafi zachwycić swoimi bogato rozrośniętymi łodygami i drobnymi intensywnie zielonymi listkami. Aby cieszyła nasze oko należy zapewnić jej stale wilgotną glebę, gdyż nie toleruje przesuszenia.

Lubi miejsce jasne lub płomieniste. Najlepiej czuje się w świetle rozproszonym. Ważne jest aby paproć nie została przelana gdyż ciężko jest ją później odratować. Ogród wertykalny z paproci wprowadza efekt zielonego lasu w każdej przestrzeni.

 

Sansewieria

Sansewieria należy do grupy roślin, które w nocy pochłaniają dwutlenek i uwalniają tlen.

Jest bardzo prosta w uprawie. Wystarczy ją bardzo rzadko podlewać – a to oznacza, że jest idealnym rozwiązaniem dla zapominalskich.  Gatunek ten można postawić zarówno na parapecie w słońcu jak i w płomienistym miejscu. Są to znakomite rośliny do biur, można z nich też tworzyć parawany z roślin.

 

Bluszcz pospolity

Najskuteczniej usuwa zanieczyszczenia organiczne takie jak benzan i formaldehyd.

Jest długowiecznym pnączem. Najlepiej czuje się w miejscach zacienionych i płomienistych. Bluszcze uprawiane w domach, jako rośliny doniczkowe rzadko osiągają więcej niż 2 metry długości. Są to rośliny proste w uprawie. Lubią umiarkowane podlewanie. Jest to roślina odporna na szkodniki i choroby, ale trzeba uważać żeby nie przesuszyć jej pędów. Świetnie nadaje się do zielonych ścian we wnętrzach oraz ogrodów zewnętrznych. Na wiosnę pojawiają się ogrodach jako zielone ekrany.

 

Palma areka

Roślina o zielonych, rozłożystych liściach. W warunkach naturalnych może dorastać ona nawet do kilku metrów wysokości! natomiast w uprawie domowej, w doniczce, dorasta maksymalnie do 1,5 m wysokości. W trakcie uprawy nie możemy zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Palma areka musi być bardzo często podlewana, tak, aby jej podłoże było cały czas wilgotne. Poza swoim pięknym wyglądem ta roślina usuwa CO2 i zamienia go w czysty tlen. Znakomite rośliny do biur i wnętrz. Dzięki nim możemy uzyskać efekt dżungli w każdym pomieszczeniu.

 

To tylko kilka gatunków roślin, które oczyszczają powietrze, można z nich również tworzyć ściany z roślin oraz roślinne aranżacje do biur. Oczywiście nie trzeba decydować się na wszystkie z wymienionych roślin. Należy wybrać te, które podobają nam się najbardziej!

Opracowano dzięki jukogreendesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.