Często można spotkać się z pytaniem: czy surowce, takie jak drewno i metal wymagają szczególnej pielęgnacji? Odpowiedź brzmi: tak! Systematyczne odnawianie elewacji, płotów, mebli czy elementów ozdobnych to pierwszy krok do cieszenia się ich długim użytkowaniem oraz dobrą estetyką. Wykorzystanie farby do drewna i metalu to nie tylko zabieg mający na celu poprawę wyglądu danego elementu – to również solidna forma ochrony, na przykład przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Wskazujemy jej najważniejsze właściwości i podpowiadamy jak ją stosować.
Dobra farba do drewna i metalu – czym się wyróżnia?
Najwyżej jakości farba do drewna i metalu powinna zawierać żywicę ftalową, charakteryzującą się bardzo dobrymi właściwościami błonotwórczymi, doskonałą przyczepnością do różnych powierzchni, czy też odpornością na promieniowanie UV, wysoką temperaturę i wilgoć. Produkty tego typu to m.in. szybki, skuteczny sposób na renowację mebli – zarówno tych wykorzystywanych w domu, jak i na zewnątrz. Dzięki odpowiednio dobranym farbom stare, zniszczone meble odzyskują drugie życie, znów świetnie się prezentują oraz z powodzeniem służą przez kolejne lata.
Podobnie sprawa ma się z rurami oraz kaloryferami w mieszkaniach i domach. Niegdyś kojarzone z brakiem estetyki elementy, dziś są malowane farbami o wyrazistych, nietuzinkowych kolorach (na przykład butelkową zielenią). Farba do drewna i metalu jest więc produktem wielozadaniowym oraz uniwersalnym – kupując jedną puszkę produktu, można pomalować kilka elementów, wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Jak używać farby do drewna i metalu?
Zanim przystąpimy do malowania powierzchni drewnianej lub metalowej, upewnijmy się, że jest ona odpowiednio przygotowana. W przypadku drewna – wystarczy papier ścierny o ziarnistości 60, który pomoże nam zdjąć z powierzchni resztki wcześniej położonego produktu. Jeśli mebel posiada głębokie rysy, warto je zeszlifować, a następnie dokładnie oczyścić drewnianą powierzchnię z osadzonych na niej pyłów. Dopiero na tak przygotowany element możemy nałożyć farbę.
Jak aplikować farbę do drewna i metalu? Do nałożenia produktu możemy użyć standardowego pędzla lub wałka. Decydując się na zakup farby do drewna oraz metalu warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekt estetyczny produktu (taki jak efekt wykończenia), ale również na bezpieczeństwo jej użytkowania – dobrze, gdy nie zawiera ołowiu oraz chromu.
W naniesieniu farby do drewna i metalu w trudno dostępne miejsca pomoże niewielkich rozmiarów, precyzyjny pędzelek, który przyda się również w domalowywaniu wzorów, na przykład na drewnianym meblu. Dzięki odpowiednio dobranej farbie – proces odnowienia mebli przebiega szybko i wygodnie, a przy okazji możemy cieszyć się wspaniałym efektem i satysfakcją, że… zrobiliśmy to samodzielnie!