Do czego służą i jak działają? Przetworniki gitarowe są tak naprawdę najważniejszym elementem gitary elektrycznej. Nazywane są również przystawkami gitarowymi lub pickupami i to właśnie one odpowiadają za jakość, barwę i odcień naszego brzmienia gitarowego. Ich zadanie polega na wychwyceniu mechanicznych wibracji strun oraz odpowiednie przetworzenie tych wibracji. Składają się one z rdzeni magnetycznych, cewki i magnesu trwałego. W gitarach elektrycznych mamy w przystawce sześć rdzeni, które odpowiada liczbie strun instrumentu. Cewka w zależności od rodzaju przystawki może być wspólna i obejmować cały zespół sześciu rdzeni, bądź każdy rdzeń może posiadać oddzielną cewkę. Magnesy natomiast mają za zadanie wytwarzać pole magnetyczne przebiegające przez rdzenie i struny.

Co wpływa na brzmienie?

Dla uzyskanego brzmienia ogromny wpływ ma sposób montażu samej przystawki oraz to, w jaki sposób ją zamontujemy i na jakiej wysokości umieszczona jest pod strunami. Gitary w których przetworniki umieszczone są bliżej mostka zazwyczaj charakteryzują się jaśniejszym brzmieniem. Te, które mają przetworniki umiejscowione bliżej gryfu charakteryzują się najczęściej barwą głębszą. Oczywiście to są tylko takie bardzo ogólne spostrzeżenie, bo na końcowe brzmienie wpływ ma jeszcze wile czynników. Warto tutaj też zaznaczyć, że jeżeli taki przetwornik umieścimy w innej gitarze, to ta gitara zupełnie inaczej nam zabrzmi. I to jest najlepszy przykład na to, że na brzmienie oprócz przetwornika wpływ ma jeszcze kilka innych czynników chociażby takich jak rodzaj strun, czy materiał z jakiego została wykonana sama gitara.

Podział przetworników i kryteria wyboru.

Przetworniki mają swoje odpowiednie rodzaje i taki podstawowy podział jaki możemy w tych elementach gitary zastosować to: przetworniki aktywne i przetworniki pasywne. Z takiego czysto praktycznego punktu widzenie lepsze wydają się te aktywne, ponieważ eliminują one wszelkie zakłócenia a dodatkowo jeszcze wyrównują poziomy głośności pomiędzy graniem agresywnym a delikatnym. Oczywiście te wyrównywanie poziomów z jednej strony jest dobre, ale z drugiej strony bardzo dobrego technicznie gitarzystę może w pewnym sensie ograniczać interpretacyjno-artykulacyjnym. Natomiast przetworniki pasywne zdecydowanie bardziej są podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia i nie wyrównują poziomów głośności. Jest to bardzo dobra opcja dla gitarzystów, którzy dużą wagę przykładają do zróżnicowania dynamicznego granych utworów. Tak więc już na tym tle widać, że wybór pomiędzy aktywnym a pasywnym przetwornikiem zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji każdego gitarzysty. Dlatego też dokonując wyboru powinniśmy przede wszystkim kierować się tym jaki gatunek i styl muzyczny zamierzamy grać na danej gitarze. Tutaj warto też zwrócić uwagę na moc wyjściową danego przetwornika. Jedne sprawdzają się w muzyce spokojniejszej, takiej bardziej selektywnej, inne natomiast lepsze będą w ostrzejszych klimatach.

Single i humbuckery

Tutaj przechodzimy do setna całego tematu bowiem na rynku mamy dwa dominujące rodzaje przetworników zwane singlami i humbuckerami. Single są przetwornikami jedno cewkowymi i charakteryzują się ogromną czułością dzięki czemu mają one wielu zwolenników. Niestety ta ich czułość powoduje to, że zbierają dodatkowo każdym nawet najdrobniejszy szum oraz wszystkie po drodze zakłócenia z sieci elektrycznej. Objawia się to niepożądanymi dźwiękami, buczeniem i nieprzyjemnym dla ucha brumieniem. Zastosowane dwóch lub trzech singli w gitarach typu telecaster stworzyło nowy kanon brzmieniowy dla tego typu gitar elektrycznych. Drugim rodzajem przetworników są humbuckery, które są przystawkami dwucewkowymi i w których wyeliminowano taką przesadną czułość dzięki czemu są mniej podatne na zewnętrzne zakłócenia elektryczne. I tak jak w przypadku singli zdecydowana większość znajduje swoje zastosowanie w gitarach typu stratocaster, tak w przypadku humbuckerów największe zastosowanie znajdują one w gitarach typu les paul. Tak pokrótce charakteryzując obydwa te przetworniki humbuckery umożliwiają nam uzyskanie ciemniejszego i zarazem cieplejszego brzmienia, natomiast single jaśniejszego i zarazem bardziej klarownego brzmienia.

Podsumowanie

Wybierając gitarę elektryczną należy przede wszystkim dużą uwagę poświęcić temu jakie ma przetworniki zastosowane, bo to od nich w dużej mierze będzie zależeć brzmienie naszego instrumentu. To na jakie przystawki się zdecydować powinno zależeć nie tylko od naszych osobistych upodobań, choć na pewno to bardzo ważne, ale przede wszystkim od gatunku muzycznego jaki zamierzamy grać. Do spokojniejszych klimatów bluesa, czy spokojnego rocka single jak najbardziej się sprawdzą. Natomiast do ostrzejszych stylów muzycznych typu hard rock, metal zdecydowanie humbuckery. Zarówno gitary jak i cały osprzęt gitarowy markowych producentów w dobrej cenie znajdziecie na stronie sklepu muzycznego https://hurtowniamuzyczna.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.