Jakie jest najlepsze ciasto czekoladowe? To z pewnością temat, o którym można długo dyskutować. Jednak większość osób jest zgodna: najlepsze rozwiązanie stanowi brownie, które jest wilgotne, a nie suche. Odpowiedni poziom „wilgotności” sprawia, że konsystencja jest miękka, a deser przyjemnie rozpływa się na podniebieniu. Co zrobić, aby ją uzyskać? Podpowiadamy!

Co decyduje o „wilgotności” brownie? Odpowiedź jest bardzo prosta: odpowiednie proporcje mokrych składników oraz zawartość tłuszczu. Im jest go więcej, tym bardziej mokry i kremowy stanie się wypiek. Masz wątpliwości? Pamiętaj, że desery to sposób na rozpieszczenie swojego podniebienia – raz na jakiś czas możesz sobie pozwolić na „popuszczenie pasa”!

Co zrobić, żeby brownie było mokre?

Porady na temat tego, jak upiec wilgotne brownie możesz szukać np. na stronie https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/porady/desery-i-przekaski/jak-upiec-wilgotne-ciasto-czekoladowe/. Ze wskazówek, które tam znajdziesz, wynika, że:

  • na standardową blaszkę brownie nie powinna przypadać mniej niż jedna kostka masła 82% – nada ono konsystencji pożądanej wilgoci i aksamitności,
  • warto zadbać o użycie dobrej jakości mleka, najlepiej pełnotłustego – im więcej mokrych składników, tym bardziej kremowe będzie ostatecznie przygotowane ciasto,
  • ze smakiem brownie można eksperymentować – tak, aby nadać wypiekowi wyrazistości, a ciekawym dodatkiem będzie np. posiekana na kawałki czekolada.

Pamiętaj także, że wilgotność brownie nie jest jedyną kwestią, o którą warto zadbać podczas przygotowywania ciasta czekoladowego. Liczy się także odpowiedni balans słodyczy – deser nie powinien być mdły. Lepiej sprawdzi się nieco bardziej wytrawna i intensywnie kakaowa wersja. Jeśli zaś smakołyk ma być podany również dzieciom, możesz go zaserwować w towarzystwie bitej śmietany czy lodów waniliowych, a całość wywoła efekt „wow”.

I na koniec najważniejsze: jeśli brownie za pierwszym podejściem nie wyjdzie idealnie wilgotne, absolutnie nie poddawaj się! Spróbuj jeszcze raz, zmieniając proporcje składników, aż znajdziesz perfekcyjny balans!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *