Pierwsze perfumy tworzone były z naturalnych składników. Sprawiało to, że zapach był wyjątkowy, ale także dostępny dla małej ilości osób. Pozyskanie go było bowiem procesem długotrwałym i kosztownym, co przekładało się na wysoką cenę pachnideł. Do XIX wieku na ich zakup pozwolić sobie mogli tylko królowie, książęta, możnowładcy i szlachta. Perfumy powszechnie dostępne stały się, dopiero kiedy opracowano metodę destylacji, a także niektóre naturalne składniki zaczęto zastępować tymi syntetycznymi. Sprawiło to, że zapachy tworzy się szybciej, a proces ich produkcji jest łatwiejszy i tańszy. Jakie naturalne aromaty zastępuje się tymi syntetycznymi?

Perfumy niszowe — wysokiej klasy składniki w każdym flakoniku

We współczesnych perfumach odnaleźć można wiele składników. Jedne są bardziej znane, inne mniej. Ich mieszanki tworzą wyjątkowe pachnidło. Na najbardziej spektakularne, niesztampowe i ciekawe wonie liczyć mogą miłośnicy pachnideł niszowych. W ich przypadku perfumiarze dają się ponieść kreatywności i proponują połączenia zapachów, które trudno sobie nawet wyobrazić. Swoje kompozycje tworzą oni zarówno ze składników naturalnych, jak i syntetycznych. Te ostatnie w XX i XXI wieku coraz częściej pojawiają się w zapachach i tych mainstrimowych i tych niszowych. Stanowią one alternatywę dla tych naturalnych, czyli znanych od wieków i stanowiących trzon pierwszych perfum. Naturalne składniki wyróżniają się tym, że pochodzą od roślin oraz zwierząt. Niestety do ich produkcji wykorzystuje się duże ilości naturalnych surowców, co równoznaczne jest z bardzo wysokim kosztem pozyskania naturalnych składników zapachowych. Wiele marek, aby obniżyć cenę swoich produktów, używa ich więc tylko jako utrwalacza zapachu, czyli woni pojawiającej się w nucie bazy. Najczęściej w perfumach również tych niszowych jako naturalny składnik pojawia się ambra, piżmo, olejki eteryczne pozyskiwane z kwantów czy owoców, a także żywice i balsamy.

Alternatywą dla naturalnych substancji zapachowych są składniki syntetyczne. Pierwsze z nich zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku i sprawiły, że perfumy stały się dostępne dla ogółu społeczeństwa. Wbrew pozorom ich używanie do kreowania kompozycji, nie obniżyło jakości perfum – substancje syntetyczne bowiem niemal w 100% odwzorowują naturalne wonie. Zapachy wytwarzane syntetycznie tworzone są w laboratorium. Najwcześniej chemicznie wytwarzane są aromaty imitujące woń ambry, drzewa sandałowego, cedru libańskiego i drzewa arganowego. Wynika to z tego, że pozyskanie tych substancji jest kosztowne i długotrwałe. Sięganie po syntetyki ma też wydźwięk ekologiczny – pozwala zapewnić ochronę roślin i zwierząt.

Klasyczne zapachy niszowe oparte na tradycjach perfumiarstwa

Popularność syntetycznych składników zapachowych nie oznacza, że każda marka po nie sięga. Oryginalne zapachy bazujące na naturalnych woniach miłośnicy perfum znajdą na https://amisell.pl/marki-niszowe/giardino-benessere/. Są to włoskie zapachy rodziny Terenzi, które powstały w ramach kolekcji Giardano Benessere. Oddają one piękno natury i jej potęgę. W perfumach Terenzi odnaleźć można zapach wielu cenionych w branży perfumeryjnej olejków etycznych m.in. z paczuli, róży, jaśminu, czy wanilii. Pojawiają się w nich także wonie piżma czy ziaren kawy.

Nowoczesne, syntetyczne molekuły zapachowe

Wśród niszowych perfum pojawiają się też marki, które mocno stawiają na innowacje i odchodzą od dawnej sztuki perfumiarstwa. Przykładem takiej jest Escentric de molekule. Sprzeciwia się ona wszystkiemu, co to tej pory osiągnęła sztuka perfumeryjna i w kreowaniu zapachu bazuje na najnowszych zdobyczach nauki. Jej perfumy tworzone są wyłącznie z naturalnych molekuł, które pochodzą z laboratorium. Co ciekawe w produktach tej londyńskiej firmy nie odnajdzie się klasycznej piramidy zapachów, jest ona zastąpiona cząstkami składającymi się z dwóch linii. Tworzą one niezwykłe kompozycje, które mieszają z naturalnymi feromonami, aby stworzyć niepowtarzalny, indywidualny zapach, spersonalizowany dla użytkownika. Oparte na molekułach takich jak Iso E Super czy Ambroxan perfumy Escentric Molecules są prowokacyjne i oryginalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.