USG, czyli ultrasonografia to badanie, które pozwala na uzyskanie obrazu narządów i tkanek organizmu. Jest to badanie bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta, dlatego jest często wykorzystywane w codziennej praktyce lekarskiej. Dodatkowo może być wykonywane w każdym wieku, nawet u niemowląt i małych dzieci. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy warto zrobić badanie USG – przeczytaj poniższy artykuł.
Czym jest ultrasonografia i jak działa?
Jest to bezinwazyjne badanie, które pozwala na ocenę stanu organów wewnętrznych z dokładnością do 0,1 mm. Dzięki USG lekarz może szybko i łatwo ocenić położenie i wielkość różnych narządów. Podczas badania widać ewentualne zmiany: guzy, włókniaki, zmiany nowotworowe. Badanie wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu ultrasonograficznego, który emituje ultradźwięki. Przed badaniem radiolog nakłada na odpowiedni obszar ciała pacjenta specjalny żel. Umożliwia on prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Kolejnym krokiem jest przyłożenie głowicy aparatu do skóry i zbadanie odpowiednich narządów. Emitowane ultradźwięki przenikają przez tkanki i wracają po odbiciu, a na monitorze widzimy je przekształcone przez aparat na obraz.
Co można zbadać przy pomocy USG?
Obecnie dostępny jest szeroki wybór głowic do aparatów ultrasonograficznych pozwala na zbadanie za pomocą USG wielu narządów i części ciała. Kilka z najczęściej wykonywanych rodzajów to:
- USG tarczycy,
- USG jamy brzusznej,
- USG serca,
- USG naczyniowe metodą Dopplera,
- USG piersi,
- USG ciąży.
Ponieważ ultradźwięki są bezpieczne dla organizmu, badanie może być wykonywane z częstotliwością zależną od potrzeb. Dlatego stosuje się nie tylko w diagnostyce schorzeń, ale także jako narzędzie do monitorowania postępów leczenia. USG może być wykonywane profilaktycznie – umożliwia szybkie wykrycie zmian i ocenę naszych organów.
O czym warto pamiętać?
Za pomocą USG nie wszystko da się dokładnie zbadać. Ultradźwięki mają problem z pokonaniem tkanki kostnej oraz powietrza. Dlatego czasem lekarz może zalecić wykonanie Rentgena, tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego. Zastanawiasz się jak możesz się przygotować do badania USG? Jest to uzależnione od jego rodzaju, a szczegółowe informacje przekaże Ci lekarz. Jedynym bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania badanie USG są otwarte rany części miękkich, uszkodzenia kości, otwarte infekcje i oparzenia w badanym obszarze. Jeśli posiadasz wcześniejsze wyniki badań USG danej okolicy, pamiętaj, aby pokazać je lekarzowi.
Sprawdź: https://ethica.pl/