Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto inwestować w różne instrumenty finansowe. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i każdy musi podjąć decyzję samodzielnie, pamiętając, że ryzyko inwestycyjne jest naprawdę duże i większość inwestorów traci, a nie zarabia. Trzeba też znaleźć platformę tradingową.

Czym jest platforma tradingowa?

Platforma tradingowa to nic innego jak platforma inwestycyjna, gdzie dokonuje się inwestycji. Oznacza to, że można handlować, kupować, sprzedawać czy spekulować na temat konkretnych instrumentów finansowych. Można tutaj przytoczyć przykład platformy Forex. W tym przypadku traderzy nie kupują i nie sprzedają walut fizycznie. Podstawą działania jest udzielenie dostępu do kontraktu na różnice cenowe. Sam skrót CFD można przetłumaczyć jako kontrakt na różnicę cenową. Jest to umowa pomiędzy dwiema stronami transakcji. Zobowiązują się one do rozliczenia kwoty, która stanowi różnicę pomiędzy ceną otwarcia, a ceną zamknięcia pozycji. Kontrakty CFD wykorzystują dźwignię finansową. Dają możliwość handlu zarówno na spadek, jak i na wzrost ceny wybranego instrumentu finansowego. Platformy inwestycyjne dają możliwość spekulacji na temat surowców, ale też kryptowalut czy indeksów. Można kupować akcje czy jednostki funduszy ETF. Jednocześnie należy pamiętać, że większość inwestycji dla klientów detalicznych kończy się stratą, czasem całego kapitału. Inwestorzy powinny przybrać konkretną strategię, przy czym i ona nie gwarantuje sukcesu.

Platforma handlowa – jak działa?

Platforma handlowa udostępniana jest przez brokera. Zasadniczo platforma inwestycyjna to nic innego jak oprogramowanie, z którego można korzystać zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Co istotne, handel na rynkach również odbywa się przy jej wykorzystaniu, przy czym platforma tradingowa musi być połączona z Internetem, gdyż tylko wtedy można z niej korzystać. Klient może kupować, ale i sprzedawać instrumenty, które oferuje dany broker i to w czasie rzeczywistym zarówno na rynku giełdowym, jak i pozagiełdowym. Często na platformach tradingowych dostępne są narzędzia służące do analizy technicznej, a także wiadomości rynkowe. Z platformy transakcyjnej korzystają zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy. Trzeba wybrać brokera oraz założyć rachunek maklerski.

Konto demonstracyjne na platformach tradingowych

Wspominaliśmy, że ryzyko inwestycyjne zawsze jest duże. Jednocześnie trader powinien posiadać strategię inwestycyjną, ale musi też ustalić swój kapitał inwestycyjny. Dodatkowo trzeba jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie nie trzeba od razu handlować realnymi pieniędzmi. Inwestorzy mogą skorzystać z konta demonstracyjnego. Jego założenie jest bezpłatne, wystarczy podać swoje podstawowe dane. Na takim koncie można sprawdzić swoje strategie. Nie trzeba jednak obawiać się, że straci się swoje pieniądze. Brokerzy często oferują swoim klientom kilka rodzajów kont demonstracyjnych. Logując się na takim koncie można skorzystać z różnych narzędzi, na których można otwierać oraz zakładać pozycje. Symulator handlu jest rozwiązaniem dla osób, które boją się dużego ryzyka. Jeżeli uznacie, że taka opcja nie jest dla Was, możecie po prostu je zamknąć i z tego tytułu nie będziecie ponosić kosztów. Oczywiście oznacza to, że nie stracicie swoich pieniędzy, ale też na takim koncie nie będziecie zarabiać.