Nadszedł czas kupić nowy sprzęt do prasowania? Chcesz iść z duchem czasu i maksymalnie uprościć sobie prasowanie? Zastanów się dobrze, czy preferujesz klasyczne żelazko, czy jednak warto pochylić się nad generatorem pary z wbudowana opcją steamera. Poznaj też funkcje i użyteczność streamerów stojących. Każde z nich ma swoje plusy i minusy i każde z nich będzie przydatne w innych warunkach. Zapraszamy do lektury poniższego poradnika.
Parownica
Steamer to pierwsze urządzenie prasujące na naszej liście. Jest to urządzenie które nie do końca da się porównać do żelazka ze względu na jego funkcje. Steamer generuje znacznie mniej pary. Bardzo dobrze nadaje się do spulchniania koronek, falbanek i odświeżania ubrań czy pozbywania się z nich nieładnych zapachów. Jeżeli wystarczy Ci mały, podręczny steamer ponieważ wybierasz się w podróż, sprawdź model Philips GC362/80, dostępny tutaj: https://www.ranking-zelazek.pl/philips-gc362-80-steamgo/ . Jednak z grubszych tkanin, swetrów czy jeansów parownica nie usunie zagnieceń. Do takich tkanin musisz użyć standardowego żelazka lub generatora pary.
Klasyczne żelazko
Tradycyjne rozwiązanie znane już od wielu, wielu lat. Wygładza zagniecenia dzięki gorącej stopie, jej ciężarowi, który dociska tkaninę na poziomej desce do prasowania i delikatnym wyrzutom pary. Pojemnik na wodę nie jest za duży, a tworzenie pary odbywa się w środku stopy, dlatego jej możliwości i ilość są dosyć ograniczone. Jeżeli chcesz wyprasować jedną bluzkę, to nie będzie problemu, ale jeżeli leży przed Tobą spory duży stos ubrań do wyprasowania, niestety będzie trzeba go co chwile uzupełniać.
Nowoczesny generator pary
Stacja pary ma trochę inny sposób prasowania. Tutaj główną rolę gra duży wyrzut pary, a ciepło stopy jest niewielkie. Bardziej służy do osuszenia i odparowania wilgoci z wyprostowanych tkanin. Ciśnienie wyrzutu jest znacznie wyższe i jest w stanie bez problemu przeniknąć przez grube warstwy materiału. Dodatkowo, mechanizm generowania pary odbywa się w dołączonym bojlerze, nie bezpośrednio stopie którą trzymasz w dłoni. Dzięki temu stopa jest o wiele lżejsza. Możesz jej używać też do prasowania w pionie, a dłoń się nie męczy.
Podsumowując, różnice między żelazkiem a stacją pary są następujące:
Stacja pary:
– znaczny wyrzut pary, ciśnienie kilka barów
– lżejsza waga stopy
– znaczny pojemnik na wodę – ponad 1,5 litra
Żelazko parowe:
– słabszy wyrzut pary
– cięższa waga
– mniejszy pojemnik na wodę – około 200ml
Parownica:
– najsłabszy wyrzut pary
– waga zależna od modelu
– najmniejszy pojemnik na wodę – do 50ml w modelu ręcznym
Polecane modele
A teraz konkretnie, jakie modele urządzeń do prasowania są najbardziej polecane? To pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy do czego będziesz używać go najczęściej. Jeżeli masz dużą rodzinę i prasujesz często, generator pary będzie największym pomocnikiem. Sprawdź produkty Tefal i Philips. Jeżeli natomiast chcesz pozostać przy klasycznym rozwiązaniu, propozycje od Zelmer mogą być dla Ciebie prawdziwą gratką.