Miejsce naszego wypoczynku powinno zostać urządzone w taki sposób abyśmy czuli się w nim komfortowo dlatego wybierając meble i tekstylia domowe dążymy do tego aby były one wygodne i praktyczne.

Pościel jest jednym z ważniejszych produktów w sypialni, podczas snu nasze ciało dotyka materiału poszwy przynajmniej przez kilka godzin każdego dnia, dlatego ważne jest aby był on delikatny w dotyku i posiadał cechy, które mają korzystny wpływ na jakość naszego snu. Warto jednak wiedzieć że pościel to nie tylko praktyczny produkt, może on być traktowany również jako element dekoracyjny, jeśli komplet nie będzie pasował kolorystycznie do pozostałych elementów w sypialni może zaburzyć harmonię i powodować u nas psychiczny dyskomfort. Na nasze szczęście na rynku dostępnych jest bardzo wiele pościeli zarówno jednokolorowych jak i zdobionych pięknymi, wielkoformatowymi wzorami, dlatego znalezienie produktu tak aby pasował do wystroju sypialni jest bajecznie łatwe.

Na początek materiał

Jak już wspomnieliśmy pościel jest produktem, który ma zapewnić nam bezpieczny i wygodny sen, materiał, z którego uszyty jest nasz komplet powinien być na tyle delikatny i przyjemny w dotyku aby w żadnym stopniu nie powodował podrażnień oraz nie uczulał, jednym z najpopularniejszych rodzajów jest pościel bawełniana. Z bawełny produkuje się wiele pościeli:

 • Pościel z kory
 • Pościel z bawełny płaskiej
 • Pościel z satyny bawełnianej
 • Pościel jersey
 • Pościel frotte
 • Makosatyna
 • Pościel flanelowa

Bawełna wykazuje szereg cech, które mają korzystny wpływ na nasz sen, jest bardzo przewiewna, posiada właściwości higroskopijne oraz termoregulacyjne, dzięki, którym produkty wykonane z tego materiału mogą być używane przez cały rok. Wyżej wymienione produkty posiadają podobne do siebie cechy, różnią je detale, np. kora, frotte oraz jersey nie wymaga prasowania, satyna posiada połysk, a flanela jest gruba i ciepła, nadaje się na zimowe wieczory.

Wybierając pościel warto wybierać komplety wykonane z naturalnych materiałów, są one lepsze niż ich syntetyczne odpowiedniki. Do naturalnych produktów zaliczmy wyżej wymienioną bawełnę, ponad to jest jeszcze jedwab, len, tencel oraz włókno bambusowe. W zależności od naszego budżetu i oczekiwań możemy wybrać najbardziej odpowiadający nam produkt.

Kolor i wzór – o tym nie można zapomnieć

W dawnych czasach pościel dostępna była tylko w wersji jednokolorowej, najczęściej była to biel w wersji bawełny płaskiej. Te czasy są już dawno za nami co nie oznacza że osoby ceniące minimalizm nie znajdą nic dla siebie. Obecnie komplety zdobione są nadrukami, haftem, żakardem lub barwione na wszystkie możliwe kolory (przykładowo https://i-posciel.pl/posciel-z-kory-bielawa-kora). Kolor w sypialni ma kluczowe znaczenie, dzięki nim możemy stworzyć przytulne i ciepłe miejsce lub je ochłodzić o stworzyć iście elegancką rezydencję, wszystko zależy od naszych upodobań, warto jednak robić to z głową. Kolory powinny do siebie pasować, produkty mogą być dobierane monochromatycznie lub na zasadzie kontrastu np. białe ściany i niewielki czarny dodatek w postaci poszewek lub poszwy na pościel.

Ogromna ilość wzorów pozwala na wybór kompletu aby idealnie pasować do wystroju sypialni, modne ostatnimi czasy odcienie szarości i bieli z delikatnym, gramatycznym zdobieniem to propozycja do nowoczesnych wnętrz, które charakteryzuje delikatny minimalizm z nutą elegancji. Do wnętrz w stylu rustykalnym odpowiednia będzie tradycyjna pościel z kory z motywem w kwiaty lub polne rośliny. Wybór wzoru dostosuj do tylu sypialni oraz własnego gustu, dzięki temu zapewnisz sobie harmonię zarówno w pomieszczeniu jak i życiu, pamiętaj tylko aby nie przesadzić, im mniej tym więcej ?

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kolor i materiał to nie wszystko o czym należy pamiętać wybierając nowy komplet pościeli, przed zakupem zmierz materac, kołdry i poduszki, do nich dobierz rozmiar pościeli. Najbardziej popularne rozmiary pościeli na naszym rynku to:

Na łóżka jednoosobowe:

 • Pościel 140×200
 • Pościel 160×200

Na łóżka dwuosobowe:

 • Pościel 180×200
 • Pościel 200×220
 • Oraz mniej popularny rozmiar 200×200

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej pościeli ma kluczowe znaczenie, od tego zależy jakość naszego snu. Naszym zdaniem najlepsze są te wykonane z naturalnych materiałów, szeroka oferta pozwala na wybór w taki sposób aby odpowiadał Twoim gustom, potrzebom oraz pasował kolorystycznie do sypialni.

Źródło https://i-posciel.pl