Szlifierki to narzędzia, które wykorzystywane są w wielu mniej lub bardziej profesjonalnych warsztatach. Naszym dzisiejszym tematem rozważań będzie jednak nie sama szlifierka, a tarcze szlifierskie. Wszak bez nich odpowiednia praca urządzenia nie byłaby możliwa.
Tarcze szlifierskie
Niezależnie czy potrzebujemy sprzętu do szlifowania drewna, czy szlifowania metalu musimy wyposażyć się w odpowiednie tarcze do szlifowania. W ofertach sklepów znajdziemy m.in. tarcze do szlifowania drewna, metalu, czy innych prac. Niektóre z nich mogą posiadać uniwersalne zastosowanie.
Tarcze do szlifierki – jaką wybrać?
Wybierając odpowiednie tarcze do szlifierki, musimy skupić się przede wszystkim na powierzchni, którą będziemy obrabiać. Z odpowiednio dobraną tarczą oraz dobrą szlifierką możemy śmiało przystąpić do obróbki drewna, cięcia elementów drewnianych, rur, prętów, czy blach. Ważne jest jednak to, abyśmy wybrali tarczę o optymalnych parametrach, co sprawi, że jakość pracy będzie spełniała najwyższe standardy.
Sprawdź tarcze do szlifierki na: https://www.pasyscierne.pl/tarcza-do-szlifowania-drewna
Tarcza do szlifowania metalu – na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę?
Wybierając tarcze do szlifowania metalu, nie musimy zbytnio się wysilać, ponieważ wybór jest dość prosty. Należy tylko pamiętać, aby do twardych materiałów używać miękkich tarcz, a do szlifowania miękkich materiałów doskonale nada się twarda tarcza. Wyróżniamy 16 stopni twardości tarcz.
Czy szlifierki kątowej można używać do obróbki drewna?
Nie każdy wie o tym, że szlifierka kątowa może być z powodzeniem używana do pracy z drewnem. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie tarcze do drewna. Jeżeli potrzebujemy ich do obróbki dużych powierzchni, to warto wybrać lub krążki fibrowe, lub tarcze lamelowe. Krążki na rzep będą cechowały się wysoką wydajnością w przypadku gładkich powierzchni.
Tarcze do szlifierki – rodzaje
To jaki rodzaj materiałów będzie poddawany obróbce, warunkuje to, jakie tarcze do szlifowania powinniśmy wybrać. Poniżej 3 rodzaje tarcz i ich krótka charakterystyka:
Krążki fibrowe – to krążki papieru ściernego, które umieszczone są na wytrzymałym i grubym podłożu. Taki krążek wymaga specjalnej podkładki. Sprawdza się w przypadku pracy na powierzchniach trudnodostępnych;
Tarcze listkowe – takie tarcze posiadają paski płótna ściernego przyklejone na zakładkę. Sprawdzają się doskonale w przypadku szlifowania drewna, tworzyw sztucznych, a także metali;
Krążki ścierne na rzep – wyposażone są w uniwersalny gwint. Szybko i bez problemu możemy podmienić krążek w razie zużycia. Mają szeroki zakres gradacji.
Tarcze do szlifowania drewna – o czym pamiętać, decydując się na zakup?
Wrzucają taki produkt do tradycyjnego lub wirtualnego koszyka, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar tarcz. Musi odpowiadać średnicy krążków, jakie posiada dany model urządzenia. Warto również pamiętać o tym, że poszczególne tarcze nadają się do różnych prac stolarskich.
To, na jaki wybór powinniśmy się zdecydować, zależy więc od zakresu prac. Przykładowo do precyzyjnego szlifowania dobre będą miękkie dyski elastyczne oraz papier ścierny. Tarcze listkowe natomiast są bardzo wytrzymałe, co sprawia, że są idealnym kandydatem do twardego drewna.