Z pewnością niejednokrotnie przed zakupem sportowej odzieży wpadaliśmy w zakłopotanie, zastanawiając się jaki model wybrać? W szczególności, że producenci oferują wiele atrakcyjnych wzorów bluz i koszulek, w ciekawej kolorystyce. Warto jednak wcześniej poznać ich jakość i poprawnie określić rozmiar. Oczywiście pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to określić, do jakiego rodzaju aktywności będziemy używać wybranej koszulki.

Jak wybrać odpowiednią, sportową koszulkę?

Aby wybrać właściwy T-shirt, najpierw musimy określić, czego szukamy. Dlatego też należy ustalić, czy potrzebujemy ubrań do noszenia na co dzień, czy też do uprawiania sportu. Jeśli więc poszukujemy wygodnej koszulki do codziennego użytku, to także musimy wziąć pod uwagę porę roku. Oczywiste jest, że latem nie będzie nam potrzebny ciepły T-shirt z długim rękawem, a zimą lekki bezrękawnik. Należy więc dopasować swój wybór do istniejących warunków pogodowych i temperatury.

Dlaczego należy zwracać uwagę na wagę odzieży sportowej?

Przy podejmowaniu decyzji, jaki model koszulki wybrać, należy również wziąć pod uwagę fakt, ile waży konkretna rzecz. Wiele osób nie przejmuje się parametrem, który określa wagę danej tkaniny, przeliczonej na metr kwadratowy. Oznacza to, że jeśli podana waga materiału wynosi na przykład 150 g/m2, to jest to kwadrat tkaniny o boku 1 m, który waży 150 g. Można powiedzieć, że im niższa waga, tym koszulka jest lżejsza i bardziej prześwitująca. Z kolei koszulka o większej wadze będzie mocniejsza, cieplejsza i lepiej utrzyma swój kształt. Nie można jednak powiedzieć, że wyższa gramatura koniecznie oznacza wyższą jakość. To zawsze zależy od użytych materiałów i projektu konkretnej odzieży.

Z jakich materiałów są wykonane sportowe T-shirty?

Tkaniny, z których wykonana jest dana koszulka, decydują o jej charakterze. Zazwyczaj są to naturalne lub syntetyczne materiały. Oczywiście najpopularniejsza jest trwała i wygodna w noszeniu bawełna, a ubrania z niej wykonane są łatwe do prania i prasowania. Nie jest jednak bardzo elastyczna i łatwo się gniecie. Bawełna organiczna jest idealna dla każdego, kto dba o środowisko, a jej właściwości są takie same, jak w przypadku bawełny klasycznej.

Kolejnym materiałem jest syntetyczny poliester. Z wyglądu przypomina on jedwab, słabo wchłania wilgoć i szybko schnie. Z tego właśnie powodu najlepiej nadaje się do produkcji odzieży sportowej. Następnym sztucznym włóknem jest elastan, który często stanowi domieszkę do innych tkanin, dodając im elastyczności. Dzięki temu koszulki, czy też funkcjonalna bielizna ściśle przylegają do ciała i nie krępują ruchów.

Z kolei wiskoza to naturalna tkanina, ale powstała w wyniku produkcji przemysłowej, która nazywana jest również sztucznym jedwabiem. Ubrania z niej wykonane są chłodne i niezwykle przyjemne w dotyku. Jednak do produkcji sportowych T-shirtów najczęściej wykorzystywany jest lekki, poliestrowy materiał, który jest szybkoschnący i najskuteczniej odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Jakimi wytycznymi należy się kierować przy wyborze sportowej koszulki?

Kolejnym czynnikiem, którego nie można zaniedbać, jest odpowiedni rozmiar konkretnej koszulki. Zazwyczaj do oznaczenia wielkości odzieży sportowej stosowane są rozmiary od XS do 5XL oraz specjalna rozmiarówka dla koszulek dziecięcych, która jest odpowiednia do wzrostu dziecka.

Jeśli więc chcemy zakupić dobrze dopasowaną koszulkę, to musimy wcześniej dokładnie określić swój właściwy rozmiar, który będzie uwzględniał szerokość, wysokość, długość rękawa, oraz obwód klatki piersiowej.

Oprócz tego nie bez znaczenia jest także odpowiedni do naszego gustu wzór oraz kolorystyka. Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego odcienia sportowej koszulki, to sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Należy więc zwrócić uwagę na fakt, że kolor o tej samej nazwie może być zupełnie inny dla różnych producentów. Dotyczy to głównie zakupów robionych przez internet.

Jeżeli już mamy pewność, czego potrzebujemy i zamierzamy zakupić damską lub męską odzież sportową, to najlepiej zrobić to tutaj: https://xdsport.pl/pol_m_Mezczyzna-153.html

Polecamy!