Coraz większe zainteresowanie mobilnymi domkami holenderskimi sprawia, że pojawiają się również wątpliwości związane z formalnościami. Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają kwestie prawne w zakresie postawienia domku na przygotowanym już gruncie. Warto wiedzieć, czego należy się spodziewać jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie i postawieniu domku w konkretnym miejscu. Wyjaśniamy, o co trzeba zadbać i jak wyglądają przepisy związane ze stawianiem domków holenderskich.

Czym jest domek holenderski?

Domki holenderskie są domkami mobilnymi. Posiadają one kółka umożliwiające przewożenie w różne miejsca, dzięki czemu w miarę potrzeb można je bez problemu transportować pomiędzy swoimi działkami. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie www.mobilnedomkins.pl, domek holenderski może zostać uznany za:

  • Budynek rekreacji indywidualnej – forma ta jest obowiązująca jeśli domek wykorzystywany jest sezonowo. Obowiązuje w takim przypadku konieczność zgłoszenia domku minimum 21 dni przed faktem przetransportowania i postawienia na działce.
  • Obiekt budowlany tymczasowy – podobnie jak przy poprzedniej formie zgłoszenie należy złożyć 21 dni przed postawieniem domku. Na działce może on stać nie dłużej niż 180 dni od daty jego postawienia, zgodnej z datą ujętą w zgłoszeniu.
  • Budynek mieszkalny – w tym wypadku domek przeznaczony jest do zamieszkania i jest trwale związany z gruntem. Wiążę się to też faktem, że podlega on w takiej sytuacji przepisom prawa budowlanego jako budynek mieszkalny.

Całoroczny domek holenderski

Co należy sprawdzić przed podjęciem decyzji o postawieniu domku holenderskiego na działce?

By mieć pewność w kwestii postawienia domku na posiadanej działce, warto zasięgnąć informacji w stosownym urzędzie. Istotną kwestią jest sprawdzenie również miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwalany jest on przez gminę i zawiera informację, co właściciel nieruchomości może postawić na swojej działce. Znajdują się tam takie dane jak możliwa liczba obiektów budowlanych na działce, rodzaj zabudowy, jej wielkość, wysokość oraz inne istotne szczegóły. Pamiętać trzeba, że domek holenderski nie potrzebuje pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 70m2. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przeznaczony będzie on do stałego zamieszkania, bądź zostanie trwale związany z gruntem, ponieważ wtedy niezależnie od powierzchni niezbędne będzie pozwolenie na budowę.

Gdzie zgłaszać chęć postawienia domku holenderskiego?

Fakt, że do postawienia domku holenderskiego jako obiektu tymczasowego nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, nie oznacza braku konieczności spełnienia formalności. Domek mobilny należy zgłosić do starostwa powiatowego, na którego terenie znajduje się działka. Zgłoszenia należy dokonać minimum 21 dni przed planowaną datą przetransportowania i postawienia domku. Starostwo może złożyć sprzeciw, jednak jest to bardzo rzadkie. By dopełnić formalności niezbędny będzie akt własności działki oraz mapa z wyrysowanym domkiem do celów opiniodawczych. Wiele firm zajmujących się sprzedażą domków holenderskich udziela też porad jak przebrnąć przez formalności.

Artykuł sponsorowany.