Hair cycling to trend, na punkcie którego oszaleli użytkownicy social mediów. Jego ideą jest uzyskanie rutyny pielęgnacyjnej włosów składającej się z trzech komplementarnych kroków: regeneracji, nawilżenia oraz odżywienia. Na czym dokładnie polega hair cycling i jakich efektów można się po tej metodzie spodziewać? Sprawdzamy.
Hair cycling – hit Tik-Toka. Na czym polega?
Hair cycling to rutyna pielęgnacyjna włosów polegająca na regularnym przeprowadzaniu trzech etapów, które wzajemnie się ze sobą uzupełniają: regeneracji, nawilżenia i odżywienia. Trend powstał w odpowiedzi na współczesne problemy środowiskowe, z jakimi się zmagamy, a które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i urodę, w tym kondycję włosów. Mowa m.in. o szkodliwym promieniowaniu UV, zanieczyszczeniach powietrza i wody, narażeniu na wysoką temperaturę (stylizacja włosów), dym tytoniowy, pestycydy, pleśń, składniki chemiczne z produktów pielęgnacyjnych.
Jak widać, występuje cały szereg potencjalnych źródeł wpływających bardzo negatywnie na stan włosów i skóry głowy. Dlatego właśnie powstał trend hair cycling – aby zminimalizować narażenie włosów na działanie wymienionych czynników zewnętrznych.
Hair cycling krok po kroku
Jak przeprowadzać rutynę pielęgnacyjną wg idei hair cycling? Poniżej opisujemy poszczególne etapy.
Etap 1. Regeneracja
Pierwszego dnia dokładnie oczyszczamy skórę głowy oraz włosy z zanieczyszczeń. Po umyciu skóry głowy i włosów, nakładamy intensywnie regenerującą maskę do włosów.
Etap ten ma na celu odwrócić uszkodzenia w strukturze włosów, które powstały w wyniku ingerencji mechanicznej, termicznej, chemicznej lub czynników środowiskowych. Nie zawsze uszkodzenia te są widoczne gołym okiem. Zniszczone włosy często jednak można rozpoznać po takich cechach, jak matowość, rozdwojone końcówki czy puszenie i łamanie.
Etap 2. Nawilżenie
Drugi etap polega na nawilżeniu włosów. W tym celu musimy zastosować szampon oczyszczający skórę z zanieczyszczeń, a po umyciu nim włosów i skóry głowy, przechodzimy do wykorzystania produktów o działaniu nawilżającym.
W przypadku włosów przesuszonych, nawilżenie musi być intensywne. Tu szczególnie warto zwrócić uwagę na składniki odżywcze. Włosy normalne także wymagają nawilżenia – dzięki niemu zwiększymy ochronę włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Włosy przetłuszczające się natomiast, bardzo często są wynikiem nadmiernie suchej skóry głowy, która – w mechanizmie obronnym – produkuje zbyt duże ilości sebum. W tym przypadku należy szczególnie dokładnie skupić się na nawilżeniu skóry głowy, nie tylko włosów.
Etap 3. Odżywienie
W trzecim kroku skupiamy się na dostarczeniu włosom i skórze głowy składników odbudowujących oraz ochronnych. Szczególnej uwagi wymagają na tym etapie włosy długie, które są matowe i łatwo się plączą, a także włosy poddawane zabiegom chemicznym. Tak jak w pozostałych krokach, etap zaczynamy od dokładnego umycia włosów i skóry głowy szamponem. Następnie przechodzimy do odżywiania za pomocą produktu o bogatym składzie. Odżywka do włosów wykorzystana na tym etapie powinna zawierać nie tylko składniki nawilżające, ale także inne, które mogą korzystnie wpłynąć na strukturę włosów.
Do efektów regularnego przeprowadzania hair cyclingu zalicza się m.in. odbudowę zniszczonej struktury włosów, regenerację na całej długości, nawilżenie skóry głowy i włosów, łatwiejsze rozczesywanie, zmniejszenie łamliwości, zwiększenie odporności na czynniki zewnętrzne, nadanie włosom blasku i miękkości.
Hair cycling – efekty
Regeneracja ma na celu odwrócić skutki uszkodzeń struktury włosów i skóry głowy. Drugi etap to intensywne nawilżenie włosów, aby zminimalizować efekty stosowania suszarki, narażenia na promieniowanie UV czy wiatr. Ostatnim etapem jest odżywienie. Ma ono na celu dostarczyć włosom składników umożliwiających utrzymać głębokie nawilżenie, a tym samym zapewnić ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Więcej ciekawych trendów w pielęgnacji włosów znajdziesz na https://ohmyhair.com.pl/
Artykuł partnera.