Pojęcie haute couture jest znane każdemu miłośnikowi mody. Wysokie krawiectwo polega na tworzeniu unikatowych kreacji na specjalne zamówienie klienta. To właśnie dzięki temu każdy projekt jest niepowtarzalny i w stu procentach dopasowany do potrzeb. To prawdziwa gratka dla światowej klasy gwiazd oraz celebrytów. Odzież szyta na miarę uznawana jest za niezwykle luksusową. Właśnie dlatego coraz więcej młodych projektantów specjalizuje się w opisywanej dziedzinie. Jest to skuteczny sposób na to, aby zaistnieć w branży, a tym samym wypromować własną markę.

Czym jest haute couture?

Haute couture, czyli wysokie krawiectwo zakłada projektowanie odzieży i akcesoriów na miarę.Sprawia to, że każdy projekt jest wyjątkowy, a tym samym dopasowany pod każdym względem do konkretnego klienta. Nie są to ubrania dostępne w każdym rozmiarze, które produkowane są masowo na potrzeby sieciówek. Właśnie dlatego omawiane kreacje są niezwykle pożądane – wybierają je nie tylko osoby publiczne, ale również klienci prywatni.

Niezwykle istotny jest dobór wysokojakościowych materiałów. Mile widziane są szlachetne tkanin o znakomitych właściwościach. Ponadto, nawet najmniejsze detale zostają precyzyjnie wykończone – tutaj nie ma miejsca nawet na najdrobniejsze niedociągnięcia. Omawiane kreacje są zachwycające, jednak przekłada się to na wyższą cenę zakupu. Dla prawdziwych miłośników mody nie stanowi to jednak żadnej przeszkody. Popyt na ubrania haute couture sukcesywnie rośnie.

Jakie marki zajmują się haute couture?

Marki, które specjalizują się w haute couture cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Należy podkreślić, że luksusowe krawiectwo nie pojawiło się w XXI wieku. Znane jest ono już od wielu pokoleń, jednak w przeszłości nie funkcjonowała wspomniana nazwa. Warto cofnąć się w przeszłość do czasów Marii Antoniny. Jej prywatna krawcowa Rose Bertin projektowała oraz szyła jej przepiękne suknie, które nie były dostępne dla innych kobiet. Jest to jedna z pierwszych osób, która zasłynęła z haute couture.

Kolejną znaną postacią był Charles Frederick Worth, który po przeprowadzce do Francji wniósł wiele nowości do świata mody. Nie tylko planował on kolekcje, ale również organizował pokazy. Duże znaczenie miało dla niego bywanie na salonach, gdzie mógł skutecznie promować swoją działalności krawiecką oraz pozyskiwać nowych klientów. Obecnie na liście Chambre Syndicale de la Haute Couture można znaleźć takie marki, jak np. Chambre Syndicale de la Haute Couture, Givenchy, Fendi, Giorgio Armani, Valentino, Versace, a także wiele innych.

Warto wiedzieć, że projektanci, którzy oficjalnie zajmują się haute couture muszą posiadać własną pracownię (atelier) w Paryżu oraz zatrudniać minimum 20 osób. Oprócz tego wymagane są minimum dwa pokazy rocznie, podczas których prezentowanych jest przynajmniej 50 kreacji szytych na miarę i wykończonych ręcznie.

Jak zacząć karierę w haute couture?

Projektanci, którzy pragną zacząć karierę w haute couture powinni pamiętać o zdobyciu kierunkowego wykształcenia. W Polsce można zdobyć niezbędne podstawy na kierunkach związanych z modą w Akademiach Sztuk Pięknych, a także w prywatnych szkołach, np. warszawskiej MSKPU. Dyplom renomowanej uczelni otwiera zupełnie nowe drzwi do kariery. Dla tych, którzy stawiają na ciągły rozwój jest to wartość nie do przecenienia. Warto dodać, że zwieńczeniem nauki w MSKPU szkole jest pokaz dyplomowy, podczas którego można nawiązać wiele owocnych współprac. Najlepsi studenci podpisują kontrakty jeszcze przed zakończeniem kształcenia! Jest to doskonała propozycja dla osób kreatywnych, które chcą uczynić modę sposobem na życie.

Dodaj komentarz