Bez względu na to czy mamy gitarę lutniczą kupioną za kilkanaście tysięcy złotych czy seryjny instrument budżetowy należy o niego odpowiednio zadbać. Tylko wtedy będziemy mogli cię cieszyć dobrym brzmieniem i długa żywotnością naszego instrumentu. To od nas zależy czy gitara jak weźmiemy ją za 5, 10, 15 lat będzie nadal w tak dobrej formie jak w dniu zakupu, czy będzie to obraz nędzy i rozpaczy.

Kiedy gitara najbardziej narażona jest na uszkodzenie lub zniszczenie?

Oczywiście tu odpowiedź nasuwa się poniekąd sama, bo tak jak w większości tego typu sprzętu największe zagrożenie występuje podczas transportu. Tu tak naprawdę jedynym zabezpieczaniem jest zastosowanie odpowiedniego futerału. Mam tu namyśli przede wszystkim sztywny futerał z dobrymi okuciami, dobrze wyściełany w środku, który nazywany jest również hardcase. Taki futerał powinien być również dobrze rozmiarowo dopasowany do naszego instrumentu, tak by uniemożliwić gitarze swobodne przemieszczanie się wewnątrz futerału. Na czas transportu to jedyny skuteczny sposób. Pokrowce miękkie mogą co najwyżej uchronić nasza gitarę przed zakurzeniem się.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję naszego instrumentu jest miejsce jego przechowywania. Dobrze jest go po każdym zakończonym graniu odkładać w miejsce, gdzie ma odpowiednie jednostajne warunki atmosferyczne. Gitara jak większość instrumentów muzycznych niezbyt dobrze znosi zbyt duże skoki temperatury. I tak jak zarówno zimą nie powinna być przechowywana przy rozgrzanym kaloryferze, tak samo latem niekoniecznie dobrym miejscem jest centralnie nasłoneczniona półka. Pamiętajcie również latem by nie zostawiać swojego instrumentu np.: w samochodzie, który stoi w miejscu nasłonecznionym przez cały dzień. Jest to istny piekarniki, który na pewno nie będzie miał dobrego wpływ na nasza gitarę. Unikajcie również zbyt chłodnych miejsc i zawilgoconych. Z tych względów gitara powinna mieć w naszym domu swoje stałe ściśle określone miejsce. Najlepiej by był to jakiś kącik w szafie, gdzie będzie miała ochronę przed kurzem, słońcem i jednocześnie zapewnimy jej w mirę możliwości stałą temperaturę.

Higiena osobista, to kolejny ważny element mający niesamowity wpływ na jakość uzyskiwanego brzmienia. Istną profanacją instrumentu jest przystąpienie do grania z jakimiś brudnymi, tłustymi czy klejącymi się rękoma. I nie chodzi tu już o walory czysto estetyczne, ale przede wszystkim jak nasze palce i dłonie są brudne, to automatycznie ten brud przenosimy na nasz instrument. Zabrudzona, zaklejona struna nigdy dobrze nie zabrzmi. Czyste ręce, to czyste dłonie a to sprawia, że i nasze struny będą czyste co bezpośrednio przekłada się na czyste klarowne brzmienie.

Po zakończonym graniu nie odkładajcie gitary od razu do futerału. Weźcie wpierw bawełnianą szmatkę i przetrzyjcie kilka razy po strunach wzdłuż gryfu. Tą samą czynności powinniśmy wykonać też przed rozpoczęciem ćwiczenia. Do codziennej pielęgnacji strun możecie zakupić specjalnie dedykowane kosmetyki. Nie jest to droga inwestycja, bo tego rodzaju środki kosztują ok 20-30 zł, a buteleczka takiego płynu wystarczy Wam na kilka miesięcy. Czyste struny nie tylko lepiej Wam zabrzmią, ale są przede wszystkim przyjemniejsze w dotyku a to może mieć duży wpływ na swobodę wykonywania trudnych technik gitarowych.

Takim ostatnim podstawowym elementem dbałości o nasz instrument jest regularna wymiana strun. Najlepiej taką wyminę robić kompleksowo, czyli nie wymieniamy pojedynczych strun, tylko od razu cały komplet. Taki zabieg pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której pojedynczo wymieniona struna zbyt mocno będzie się odróżniać brzmieniowo od pozostałych.

Podsumowanie

Tak naprawdę to wcale nie musimy zbyt dużo czynności wykonać, by nasz instrument służył nam latami. Najdroższy w tym całym przedsięwzięciu może być zakup porządnego sztywnego futerału, ale przecież jest to też wydatek tak naprawdę jednorazowy. Pozostałe akcesoria jak struny czy środki do pielęgnacji nie są jakoś szczególnie drogie. Bardzo szeroki wybór markowych strun oraz środków do profesjonalnej pielęgnacji gitary znajdziecie w specjalistycznym sklepie dla gitarzystów https://strunygitarowe.pl/.

Dodaj komentarz