Gracze to wymagający klienci, a producenci sprzętu elektronicznego zapewniają im szeroki wybór modeli. Czy warto zainwestować w wyższą rozdzielczość? Czy 60 Hz wystarczy? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy gamingowy monitor.

Gracze w trakcie kompletowania całego zestawu zwracają uwagę na komputer i jego podzespoły – jak solidna karta graficzna czy szybki dysk SSD – ale także monitor oraz dodatkowe elementy wyposażenia. Znaczenie ma wszystko – odpowiednie biurko, wygodny fotel, ale także słuchawki, mysz czy klawiaturę. Tym razem podpowiadamy, jaki monitor do gier wybrać – zwróćmy uwagę na najważniejsze parametry techniczne.

Na co zwrócić uwagę, oglądając gamingowe monitory?

Gamingowe monitory nie są zwyczajnymi sprzętami – to technologicznie zaawansowane urządzenia. Wyróżniają się znacznie wyższymi parametrami niż modele biurowe czy domowe do codziennych zastosowań. Jaki monitor do gier wybrać, na co zatem zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę jakość generowanego obrazu, częstotliwość odświeżania matrycy, czas reakcji, liczę złączy, przekątną ekranu, typ monitora, odwzorowanie kolorów czy nowoczesne technologie chroniące wzrok gracza spędzającego na rozrywce długie godziny.

Jakość i rozdzielczość obrazu. Aby generować obraz najlepszej jakości, monitory do gier są wyposażone w specjalne technologie – te z kolei sprawiają, że obraz jest doskonały, wyjątkowo realny i szczegółowy. Najważniejsze jest jednak odpowiednie dobranie rozdzielczości do przekątnej monitora.

Minimum dla gracza to monitor Full HD (1920×1080 pikseli). Jeśli jednak oczekujesz lepszej jakości i większe możliwości finansowe, zobacz monitory QHD (2560×1440 pikseli) albo 4K (3840×2160). Monitory 4K przekonują znakomitą jakością obrazu i odwzorowaniem detali. Taki model będzie świetnym wyborem, ale trzeba też zadbać o właściwe skonfigurowanie całego zestawu – z dyskiem i kartą graficzną komputera na czele.

Ekran płaski czy zakrzywiony? Gamingowy monitor zakrzywiony ma wiele zalet – zapewnia wspaniałe doświadczenia wizualne, o wysokim stopniu realizmu i świetnej głębi obrazu. Takie gamingowe monitory ułatwiają przestrzenne postrzeganie, są więc doskonałym wyborem do gier realistycznych – pozwalają poczuć się jak w sercu akcji. Aby korzystać z ich możliwości, grać może tylko jedna osoba, a fotel należy ustawić na wprost ekranu i w odpowiedniej odległości.

Matryca. Do wyboru jest kilka rodzajów matryc – TN, MVA, IPS oraz VA. To od niej zależy nasycenie barw i realność obrazu, a co za tym idzie – satysfakcja z grania. Akcja często biegnie bardzo szybko, fabuła może przywodzić na myśl kino akcji, dlatego jakość obrazu powinna być jak najlepsza.

Dla graczy dobrym wyborem będą różne matryce – wiele zależy od preferencji i gatunku gir. Matryce IPS gwarantują znakomite odwzorowanie kolorów oraz szeroki kąt patrzenia i są często stosowane w modelach przeznaczonych dla graczy. Jeśli chodzi o powłokę, najlepiej wybrać matową lub antyrefleksyjną.

Dodaj komentarz