Wydajność obrabiarek CNC można zwiększyć poprzez wyposażenie ich w oprzyrządowanie. Dlaczego jest to dobra inwestycja?
Oprzyrządowanie obrabiarek CNC – czy jest konieczne?
To, co jeszcze do niedawna w branży technologicznej uchodziło za dodatek, dziś staje się obowiązkowym elementem wyposażenia. Tak też jest w przypadku oprzyrządowania obrabiarek CNC, które są niezbędne celem usprawnienia pracy i optymalizacji kosztów. Korzystanie z nich pozwala:
- wyeliminować lub zmarginalizować tak zwany błąd ludzki,
- skrócić czas realizacji pojedynczego zlecenia,
- zwiększyć efektywność pracy maszyny,
- uzyskać pożądane efekty,
- zredukować koszty produkcyjne.
Zalet stosowania nowoczesnego oprzyrządowania jest oczywiście o wiele więcej – korzyści zależą przede wszystkim od stosowanych technologii produkcyjnych, a także sektora, w którym działa firma. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu inwestycje są dziś po prostu konieczne. Bez nich trudno mówić o rozwoju, a nawet wybiciu się na tle rosnącej konkurencji. Wydatki związane z zakupem oprzyrządowania można więc potraktować w kategoriach inwestycyjnych.
Jakie oprzyrządowanie obrabiarek CNC wybrać?
Wybór konkretnego oprzyrządowania to decyzja uzależniona przede wszystkim od rodzaju usług świadczonych przez firmę bądź zadań, które realizuje ona we własnym zakresie. Inaczej bowiem wyposażone są dobrze prosperujące firmy produkcyjne, inaczej niewielkie warsztaty. Podstawowym elementem są jednak uchwyty narzędziowe, za pomocą których mocuje się element do obróbki. Podstawowym celem jest nie tylko przymocowanie, ale też nadanie mu odpowiedniego położenia. Dzięki temu można uniknąć błędów, które sprawiają, że obróbka staje się nieefektywna. Do wyboru mamy różnego rodzaju uchwyty, w tym uniwersalne (do obróbki rzeczy mających różną wielkość i kształt) i specjalistyczne (na przykład uchwyty szczękowe, zaciskowe czy tokarskie). Bardzo istotnym elementem są też głowice narzędziowe, które pozwalają zamocować narzędzie skrawające, a następnie przesuwają ich wzdłużenie do przedmiotu poddawanego obróbce. Obrabiarki CNC często wyposażone są w imadła i narzędzia mocujące – znajdują one zastosowanie w wielu branżach, w tym również takich, które nie są bezpośrednio związane z produkcją masową. Jednym z oprzyrządowań, które w znacznym stopniu ułatwia pracę, jest podajnik pręta. Pozwala on podawać pręt w sposób automatyczny, dzięki czemu operator może zająć się realizacją innych zadań. Ten element jest prostym przykładem tego, jak oprzyrządowania wpływają na optymalizację kosztów i procesów produkcyjnych. W tym przypadku mowa o optymalizacji kosztów zatrudnienia i przyspieszeniu całej procedury realizacji pojedynczego zamówienia.
Zainwestuj w swoją firmę!
Mając na uwadze rosnące potrzeby produkcyjne, warto rozpocząć inwestycję w oprzyrządowanie obrabiarek CNC, która zwróci się w bardzo krótkim czasie. Wybór konkretnych rozwiązań uzależniony jest m.in. od budżetu, jakim dysponuje przedsiębiorstwo. Zawsze jednak przy zakupie konkretnych urządzeń, należy zwrócić uwagę na jakość. Muszą być to atestowane produkty, które spełniają normy międzynarodowe. Ponadto bardzo istotną kwestią jest kompatybilność z maszyną, a więc głównym sprzętem, jaki doposażamy. Wybierając poszczególne komponenty, warto przyjrzeć się też magazynowi narzędzi, który czasami nie jest uważany za oprzyrządowanie, jednak odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niemu wymiana narzędzi odbywa się w sposób automatyczny po wydaniu odpowiedniej komendy. Wyróżniamy magazyn narzędzi liniowy oraz rewolwerowy, które między sobą różnią się przede wszystkim sposobem montażu. W drugim przypadku wymiana narzędzi następuje szybciej, dlatego ten magazyn zalecany jest przede wszystkim do dużych, prężnie rozwijających się zakładów. Warto wziąć pod uwagę możliwość zakupu oprzyrządowania już w momencie zamawiania maszyny do firmy. Dzięki temu może ona rozpocząć pracę, będąc odpowiednio wyposażona. Szczegóły ustala oczywiście kierownik produkcji, który najczęściej w kwestii doboru maszyny i komponentów ma decydujące zdanie.
Artykuł gościnny.