Jest to dylemat, z którym często muszą się zderzyć osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę muzyczną z pianinem. Ci co już jakiś czas grają wiedzą czego oczekują od instrumentu a przede wszystkim potrafią samodzielnie przetestować i ocenić instrument oraz wybrać ten najbardziej im odpowiadający. W zdecydowanej gorszej sytuacji są Ci, którzy do tej pory nie pieli do czynienia z pianinem i są zdani tylko na doradztwo sprzedawcy, które rzadko kiedy jest tak całkowicie bezstronne. My w tym artykule nie będziemy rozstrzygać, który z tych instrumentów jest lepszy czy pianino akustyczne czy cyfrowe a to dlatego, że są to tak naprawdę zupełnie różne instrumenty. Oczywiście grając używamy tej samej techniki gry, ale budowa i zasada działania jest odmienna.

Pianino do nauki

Utarło się, że do nauki najlepsze jest te tradycyjne pianino akustyczne. I jest w tym bardzo dużo prawdy, bo rzeczywiście dobrze jest jak uczeń ma kontakt z naturalnym brzmieniem oraz naturalną repetycją i artykulacją klawiatury. Mam wtedy realne pełne młoteczki uderzające w prawdziwe struny, które w naturalny sposób rezonują i wybrzmiewają. Nie możemy się zatem spodziewać nawet od najlepszego instrumentu cyfrowego, że w 100% odzwierciedli nam powyższe elementy.

Oczywiście w dobie XXI wieku technologia jest już na tak zaawansowanym poziomie, że teraz nawet w tych budżetowych instrumentach cyfrowych są montowane odpowiednie symulatory, które mają za zadanie odzwierciedlać powyższe parametry. I tak jeżeli chodzi o brzmienie, to jest naprawdę świetnie. Zwłaszcza Ci czołowi producenci mają tak dopracowane brzmienia w swoich cyfrowych instrumentach, że nie ma się do czego przyczepić. Są to zresztą najczęściej próbki brzmieniowe pobrane z najwyższej klasy fortepianów koncertowych. Ale zawsze należy mieć tego świadomość, że jest to już brzmienie cyfrowe, tak samo jak symulatory, które w jakimś stopniu imitują np.: rezonans strun czy wybrzmiewanie. Natomiast jeżeli chodzi o mechanikę, to już pianina cyfrowe jednak trochę gorzej wypadają w stosunku do akustycznych. Zwłaszcza przy tych niskobudżetowych produkcjach różnica potrafi być kolosalna. Nie oznacza to jednak, że w tym droższym segmencie nie można znaleźć bardzo dobre klawiatury.

Kwestia oczywiście tylko ceny, bo bez wątpienie rozpiętość cenowa zarówno w pianinach cyfrowych jak i akustycznych jest naprawdę duża. Zwłaszcza widać to na przykładzie pianin cyfrowych, gdzie takie najtańsze budżetowe pianino cyfrowe możemy kupić już za ok. półtora tysiąca złotych, gdzie te najdroższe potrafią kosztować kilkanaście a niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zalety pianina cyfrowego a akustycznego

I taką pierwszą najbardziej odczuwalną zaletą pianina cyfrowego jest jego przystępność cenowa. Bowiem jak już zaznaczyliśmy powyżej takie budżetowe nowe pianino cyfrowe jesteśmy wstanie kupić mniej więcej już za 1500-2000 zł. Naturalnie trzeba mieć na uwadze to, że pianina z tej najniższej półki nie powalą nas ani jakością swego brzmienia, ani jakością swojej klawiatury, ale już za te pieniądze można mieć nowy instrument.

Dla porównania najtańsze nowe pianino akustyczne kosztuje około 10 000 zł. Jak widać różnica jest i to znacząca. To, jeżeli chodzi o względy ekonomiczne, ale pianino cyfrowe ma również dużo innych swoich zalet. Między innymi nie waży 200 kg jak akustyczne, tylko jego waga oscyluje w przypadku stage-piana w granicach 8-12kg, a w przypadku cięższych konstrukcji tych zabudowanych 30-40 kg. Poza tym zdecydowanie mniej miejsca zajmuje, jest ustawniejsze i bardziej mobilne. Oprócz tych oczywistych walorów nie wymaga strojenie, możemy ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy nikomu nie przeszkadzając korzystając ze słuchawek i mamy całą paletę brzmień różnych pianin do wyboru, a w razie potrzeby zawsze możemy dokupić dodatkową bibliotekę i ją zaimportować posiadając tym samym w swoim instrumencie np.: brzmienia wszystkich koncertowych fortepianów świata.

Jeżeli chodzi o pianino akustyczne, to tu przede wszystkim podstawowy walor to możliwość obcowania z naturalnym brzmieniem i naturalną mechaniczną pracą klawiatury. Generalnie wybierając pianino czy to te cyfrowe czy akustyczne, to dwie kwestie powinny być dla nas zawsze priorytetem: brzmienie i klawiatura.

Dokonywanie wyborów nigdy nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza jeżeli chcielibyśmy mieć super instrument za nie duże pieniądze. Bez względu na to na jaki instrument się zadecydujemy, czy to akustyczne pianino czy cyfrowe do tych najtańszych budżetowych produkcji doradzałbym podchodzić z pewną rezerwą. Nie znaczy to, że od razu musimy patrzeć na tą najwyższą półkę cenową, ale wśród tej średniej można naprawdę dobry instrument kupić. Jeżeli chodzi o pianina cyfrowe to ta cena może się kształtować mniej więcej w przedziale 4-7 tysięcy złotych, a w przypadku pianina akustycznego od 15-25 tysięcy złotych. Bardzo duży wybór zarówno pianin cyfrowych jak i akustycznych w dobrych cenach znajdziecie Państwo na https://muzyczny.pl/.

Dodaj komentarz