Buty wykonane ze skóry naturalnej są cenione przez użytkowników nie tylko za doskonały wygląd i elegancję, ale przede wszystkim za wyjątkową trwałość. Dobrze wykonane, zadbane obuwie tego rodzaju może służyć przez wiele lat. Co jednak zrobić, gdy w końcu ulegnie zniszczeniu? Czy renowację skórzanych butów przeprowadzić samemu, czy lepiej oddać je w ręce specjalisty?

Kiedy renowacja skórzanego obuwia będzie miała sens?

Renowacji poddać można właściwie wszystkie buty, jednak zapewne te bardzo zniszczone, z głębokimi uszkodzeniami mogą okazać się przypadkiem wyjątkowo trudnym i zwyczajnie ich naprawa będzie nieopłacalna. Jednak obuwie noszące zwykłe ślady użytkowania, wymagające nieco dokładniejszego odświeżenia warto za pomocą takiej renowacji uchronić przed wyrzuceniem i dać mu tak zwane drugie życie.

Renowacja skórzanych butów to proces dość czasochłonny i nierzadko wymagający wykorzystania specjalnych preparatów czy narzędzi. Czy i kiedy można pokusić się o samodzielne wykonanie, a kiedy lepszym pomysłem będzie oddanie butów do szewca?

Samodzielna renowacja butów ze skóry

Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by renowacją butów ze skóry zająć się samodzielnie. Obecnie w sklepach dostępnych jest tak wiele środków pielęgnacyjnych do skóry naturalnej, że odświeżenie lekko znoszonej pary czółenek czy botków może być zajęciem nie tylko przynoszącym zamierzony efekt, ale i zwyczajnie satysfakcjonującym!

Domowej renowacji najlepiej poddaje się obuwie, które nie jest głęboko uszkodzone i nie wymaga przeprowadzenia napraw jako takich, a jedynie potrzebuje przywrócenia pierwotnej urody. Poprzez samodzielną renowację możesz usunąć z powierzchni butów drobne zarysowania, odświeżyć kolor czy zabezpieczyć je od zewnątrz za pomocą impregnacji. Najważniejsze jest przy tym dobieranie takich metod pielęgnacji oraz środków chemicznych, które nadają się do zastosowania w przypadku danego rodzaju skóry.

Renowacja obuwia u specjalisty

Obuwie ze skóry naturalnej, chociaż trwałe i przystosowane do często trudnych warunków, może z czasem ulegać uszkodzeniom, których nie da się usunąć samodzielnie i w domowych warunkach. Zazwyczaj renowacja polegać powinna wówczas nie tylko na odświeżeniu wyglądu, ale i na wykonaniu specjalistycznych napraw, wymianie wyeksploatowanych elementów i wzmocnieniu konstrukcji.

To właśnie w takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie zwrócenie się do specjalisty świadczącego usługi szewskie. Taki fachowiec dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz doskonale zna techniki napraw butów, przez co wykonana przez niego renowacja doprowadzi Twoją ulubioną parę do niemal pierwotnego stanu technicznego i wizualnego!

Nie musisz przy tym martwić się, że w pobliżu Ciebie nie ma odpowiednich pracowni szewskich. W sieci znajdziesz firmy specjalizujące się w naprawach i renowacji obuwia, do których buty wystarczy przesłać na wskazany adres. Po dokonaniu wszystkich zabiegów i uiszczeniu opłaty za renowację, odświeżona para zostanie do Ciebie odesłana.