~artykuł sponsorowany

Soundbar nie zajmuje tyle miejsca, co zestaw kina domowego i zwykle będzie mniej kosztował, a jednocześnie może zapewnić bardzo dobre wrażenie dźwięku przestrzennego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia. Dowiesz się też, jaki soundbar kupić do Sony Bravia – popularnej marki telewizorów japońskiego producenta.

Dlaczego liczba kanałów to kluczowy parametr soundbara?

Im większa liczba kanałów w soundbarze, tym pełniejsze i bardziej przestrzenne jest brzmienie sprzętu. Dodatkowe kanały mogą bowiem udanie imitować głośniki boczne/tylne i sufitowe w rozbudowanym zestawie kina domowego. Soundbary najlepszych producentów wyposażone są wprawdzie w technologie interpelacji stereo do wielokanałowego dźwięku przestrzennego, ale nie zastąpią one w pełni dedykowanych głośników.

Liczbę kanałów określa się przy tym dwoma lub trzeba liczbami oddzielonymi kropką. Dla przykład zapis 2.0 oznacza, że soundbar ma 2 głośniki przednie (prawy i lewy), a 3.1 – trzy głośniki przednie i wbudowany subwoofer, który odpowiada za niskie tony. Z kolei soundbar 5.1.2 lub 7.1.2 to 5 albo 7 głośników przednich/liniowych, subwoofer oraz 2 głośniki skierowane do góry.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze soundbara?

Warto również wziąć pod uwagę inne parametry i funkcje soundbara, takie jak:

  • Obsługiwane standardy łączności bezprzewodowej Wi-Fi i Bluetooth® oraz inne technologie związane ze strumieniowaniem dźwięku (m.in. Chromecast, Apple AirPlay);
  • Wspierane formaty dźwięku przestrzennego, szczególnie Dolby Atmos® i DTS:X™, które mają bardzo duży wpływ na jakość pola dźwiękowego (o ile Twój telewizor także je wspiera);
  • Moc wyjściowa (im większa, tym głośniejsze i mocniejszy będzie dźwięk);
  • Rodzaj HDMI (gdy zamierzasz podłączać sprzęt przewodowo, standard eARC w wersji HDMI 2.1 zapewni przesyłanie najlepszej jakości dźwięku).

Jaki soundbar do telewizora Sony Bravia wybrać?

Firma Sony znana jest nie tylko z produkcji świetnych telewizorów, lecz także najwyższej jakości sprzętu audio. Dlatego też do odbiorników TV Sony Bravia bardzo dobrze sprawdzą się właśnie soundbary tej marki, w których ustawienia można wtedy zmieniać z poziomu menu telewizora. Polecamy zwłaszcza 3 poniższe modele.

  • Soundbar Sony HT-A7000 (7.1.2-kanałowy o mocy 500 W). Propozycja dla najbardziej wymagających klientów, którzy oczekują dźwięku przestrzennego możliwie najbliższego pełnemu zestawowi kina domowego. Zapewni go 5 głośników przednich, podwójny subwoofer oraz 2 liniowe głośniki wysokotonowe i 2 głośniki skierowane do góry, których dźwięk odbija się odpowiednio od ścian i od sufitu.
  • Soundbar Sony HT-G700 (3.1-kanałowy o mocy 400 W) z dodatkowym subwooferem w zestawie. Opcja dla miłośników niskich brzmień – z pogłębionym, mocnym basem z zewnętrznego subwoofera. Dodatkowy głośnik centralny zapewnia z kolei niezwykle wyraźne dialogi i wspomaga technologie, które zapewniają wirtualny efekt dźwięku przestrzennego.
  • Soundbar Sony HT-A3000 (3.1-kanałowy) o mocy 250 W. Sprzęt z głośnikiem prawym i lewym oraz podwójnym, wbudowanym subwooferem. Podobnie jak model Sony HT-G700 ma technologię, która interpoluje dźwięk stereo do 7.1.2-kanałowego dźwięku przestrzennego oraz wspiera Dolby Atmos® i DTS:X™.

Wszystkie wspomniane urządzenia i szczegółowe informacje na ich temat, znajdziesz w sklepie Sony Centre na stronie https://scentre.pl/do/cat/Soundbary_kina_domowe/Soundbary-i-kina-domowe. Oferta obejmuje też dodatkowe, bezprzewodowe głośniki tylne i subwoofery, dzięki którym możesz rozbudować soundbar do wieloelementowego zestawu kina domowego.