Wybór pomiędzy studiami niestacjonarnymi a stacjonarnymi jest często niemal tak trudny, jak poszukiwanie idealnego kierunku edukacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej studiom niestacjonarnym. Czym się charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować? Czy okażą się najlepszą odpowiedzią na Twoje potrzeby? Sprawdź!

Studia niestacjonarne, czyli jakie?

Studia stacjonarne są inaczej nazywane dziennymi. W ich przypadku zajęcia odbywają się zazwyczaj w dni powszednie, do 5 dni tygodniowo, rano i popołudniami. Pod tym względem nauka przypomina zatem standardową formułę, którą większość z nas pamięta jeszcze ze szkoły średniej. A co to znaczy studia niestacjonarne? W tym przypadku edukacja odbywa się w trybie zaocznym, czyli weekendowo, zazwyczaj co 2-3 tygodnie.

Co istotne, pod względem efektywności nauczania studia niestacjonarne nie odbierają od dziennych. Studenci przyswajają taki sam zakres wiedzy, a uzyskany dyplom daje identyczne wykształcenie czy uprawnienia. Istotna różnica polega jednak na możliwości równoczesnego studiowania oraz zdobywania cennego doświadczenia zawodowego, co w przypadku kierunków stacjonarnych jest utrudnione.

Studia niestacjonarne – najważniejsze zalety

Zdecydowanie się na studia niestacjonarne może być dobrą decyzją dla osób w różnych sytuacjach życiowych czy finansowych. Wśród ich najważniejszych zalet sami studenci wymieniają zwykle:

  • Łatwiej o pracę – wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń o pracę na różnych stanowiskach, by zauważyć, że pracodawcy chętnie zatrudniają studentów zaocznych. Szczególne zainteresowanie tą grupą wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze: oszczędności wynikające z braku konieczności odprowadzania składek do ZUS-u za studentów. Po drugie: wysoka dyspozycyjność osób, które uczą się na studiach niestacjonarnych. Ponieważ rzadko przebywają na uczelni, mogą pracować praktycznie w pełnym wymiarze godzin.
  • Aktywność na rynku pracy – studia dzienne nie odbierają w pełni możliwości równoczesnego kształcenia się i podjęcia pracy. Jednak dużo trudniej o jej znalezienie niż w przypadku studiów niestacjonarnych. A na jedne i drugie trzeba poświęcić co najmniej kilka lat.

Sam tytuł licencjata czy inżyniera zdobywa się po 3 latach lub 3,5 roku, przy założeniu bezproblemowego przechodzenia z semestru na semestr. Kolejne 2 lata to studia magisterskie, a doktoranckie: zazwyczaj dodatkowe 4. Bez względu na to, który tytuł chce się zdobyć, równoczesna aktywność na rynku pracy może już dać studentowi spore, istotne doświadczenie zawodowe.

  • Opcja studiowania dwóch kierunków – studia niestacjonarne są też często wybierane przez osoby, które zdobyły już jakiś tytuł na kierunku dziennym, ale albo nie odnajdują się jednak w danej branży, albo chcą poszerzać swoje kompetencje. A przy tym: są już aktywne zawodowo lub zwyczajnie mają dość codziennego chodzenia na uczelnię.
  • Czas dla siebie – studia niestacjonarne to również opcja dla tych, którzy chcą się kształcić, a przy tym mają możliwość skupienia się na sobie: zdrowiu psychicznym, rozwoju swojej pasji, rozkręcaniu biznesu i tak dalej.

Artykuł sponsorowany.