Przegrzanie organizmu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego praca w wysokich temperaturach wymaga odpowiedniej odzieży ochronnej. Ubrania chłodzące znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z podwyższoną temperaturą – na hali produkcyjnej, w fabrykach, ale również pracując na świeżym powietrzu.

Właściwości odzieży chłodzącej

Odzież chłodząca ma za zadanie nie dopuścić do przegrzania organizmu, które stanowi duże zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia. Materiały, z których jest wykonana, zapewniają nie tylko przyjemne uczucie chłodu, ale też pozwalają utrzymać temperaturę ciała na właściwym poziomie. Nie powstaje tu zjawisko iluzji chłodzenia – organizm naprawdę nie odczuwa, że pracuje w bardzo wysokiej temperaturze. Największą popularnością cieszą się kamizelki chłodzące, które zapewniają nawet kilkugodzinne chłodzenie. Można, a nawet trzeba nosić je przez całą zmianę, o ile oczywiście pracownik wykonuje przez ten czas obowiązki w trudnych warunkach.

W jakich branżach sprawdzi się odzież chłodząca?

Odzież chłodząca znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami. Najczęściej sięgają po nie pracownicy z branży przemysłowej, wykonujący obowiązki w halach produkcyjnych albo fabrykach. Pracownicy hut również potrzebują ochrony przed nadmiernym ciepłem. Elementy odzieży chłodzącej dedykowane są pracownikom budowlanym, którzy w upalne dni nie są zdolni do wielogodzinnej pracy w promieniach słońca. Warto wziąć pod uwagę, że obowiązek zapewniania zatrudnionym odzieży ochronnej BHP spoczywa na pracodawcy, przy czym każdy pracownik powinien otrzymać strój dostosowany do warunków pracy.

Jakie korzyści przynosi stosowanie odzieży chłodzącej?

Kamizelki chłodzące oraz innego typu odzież przynoszą ulgę osobom, które wykonują obowiązki w warunkach podwyższonej temperatury. Już kilkanaście minut pracy w pełnym słońcu sprawia, że organizm nie jest tak wydolny, szybko się męczy i nie potrafi pracować efektywnie. Dzięki odzieży chłodzącej od HF Safety nie odczuwa on wysokiej temperatury, dzięki czemu jest w pełni sprawny. Pracownicy wyposażeni w odpowiednie ubrania nie muszą wcześniej kończyć pracy, gdyż są w stanie przebywać w wysokich temperaturach nawet przez kilka godzin. Warto też pamiętać o konsekwencjach zdrowotnych ewentualnego przegrzania organizmu, przez które pracownik nie będzie dyspozycyjny przez dłuższy czas. W skrajnych przypadkach przegrzanie może doprowadzić do śmierci, dlatego potrzebna jest skuteczna ochrona.

Artykuł zewnętrzny.