Świąteczne zdjęcia to niewątpliwie niezwykle przyjemna i ważna pamiątka, ponieważ spotykamy się wówczas z naszymi bliskimi. Niestety nie zawsze w ciągu roku mamy taką możliwość, aby się spotkać w tak dużym gronie. Dlatego też warto uwiecznić na fotograficznych kadrach, wspólnie spędzone chwile z rodziną. Jednak, aby zdjęcia były wyraźne i dobrej jakości, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie i właściwe ustawienia aparatu.

Na co warto zwrócić uwagę, robiąc świąteczne zdjęcia?

Warto zadbać, aby świąteczne zdjęcia, czyli wyjątkowa, rodzinna pamiątka nadawały się do wydruku. W obecnych czasach w bardzo wygodny sposób możemy wywołać zdjęcia online w internetowych laboratoriach fotograficznych. Jest to ekspresowa usługa, dzięki której swoje papierowe odbitki zdjęć, możemy mieć już w ciągu 24 godzin w swoim domu.

Jeśli postanowiliśmy zrobić świąteczne zdjęcia w pomieszczeniu, to będziemy musieli uzupełnić niedobory światła oraz zadbać także o ustawienie odpowiedniego do warunków, balansu bieli. Fotografując w pomieszczeniu, warto również włączyć dodatkowe źródła światła, na przykład lampki nocne. Można także skierować lampę błyskową w stronę sufitu, aby wykorzystać jego powierzchnię do odbicia światła i tym samym dodatkowo doświetlić swoje zdjęcia. Oprócz właściwych ustawień aparatu warto także zadbać o dobrej klasy aparat fotograficzny. Starsze aparaty lub też aparaty w telefonach mogą być odpowiedzialne za cyfrowe ziarno, czyli tzw. szum, który jest często widoczny na zdjęciach. Jeżeli więc zastanawiamy się nad wywołaniem zdjęć, to taki efekt może być nieciekawy, gdyż wydruki będą niewyraźne i zaszumione. Profesjonalne lustrzanki zwykle mają wiele praktycznych funkcji, dzięki którym przy właściwych ustawieniach, możemy zrobić doskonałe i satysfakcjonujące nas zdjęcia.

Fotografowanie w pomieszczeniu jest bardziej wymagające, dlatego też nie wystarczy zwykły aparat w smartfonie, aby uzyskać dobrą jakość.

Jeżeli chodzi o parametry, to warto ustawić dłuższy czas naświetlania i niskie ISO. Z kolei flash aparatu należy skierować w stronę wnętrza pomieszczenia. Natomiast, żeby uniknąć poruszonych i tym samym rozmazanych zdjęć, powinniśmy dobrze ustabilizować nasz aparat fotograficzny. Oczywiście najlepszy do tego celu będzie statyw, ponieważ nawet najlepsza technika unieruchamiania aparatu trzymanego w ręce, jest niestety często zawodna.

Wydrukowane zdjęcia mogą stanowić niezwykle przyjemną i osobistą ozdobę naszego domu. Właśnie dlatego należy zadbać o dobrą jakość plików źródłowych. Taki rodzinny portret warto wywołać w większym formacie i oprawić go w eleganckie ramy. Z pewnością ta wyjątkowa pamiątka będzie cieszyć nas przez cały rok, aż do kolejnych świąt, kiedy zarejestrujemy na fotograficznych kadrach nowe, świąteczne ujęcia.

Życzymy więc zdrowych i spokojnych Świąt, w rodzinnym gronie!

Dodaj komentarz