Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o samej artystce bądź jej hitach. SkyFall nucił każdy z nas, Hello wkradło się szturmem na światowe listy przebojów, Easy on Me nie schodziło z rankingów przez wiele miesięcy. Adele to klasa i marka sama w sobie. Poniżej przedstawiamy jej karierę oraz kilka szczegółów z życia. Zapraszamy do lektury.

Adele – podstawowe informacje

To jedna z najpopularniejszych brytyjskich piosenkarek oraz autorek tekstów. Znana jest z takich hitów jak SkyFall, który został wykorzystywany w filmie o James Bondzie, Rolling The Deep czy Easy on Me. Urodziła się 5 maja 1988 roku w Londynie i ukończyła naukę w Brytyjskiej Szkole Sztuki Widowiskowej i Technologii.

Jej kariera rozpoczęła się od umieszczenia przez kolegę kilku utworów Adele w serwisie Myspace, w konsekwencji czego zgłosiła się do niej wytwórnia XL Recordings.

Adele jest laureatką wielu prestiżowych nagród branżowych jak również tytułów takich jak „najlepsza kobieta w muzyce” (5 miejsce), „Artysta Roku” magazynu Billboard czy „Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w muzyce” Time.

Dyskografia Adele

W 2008 roku wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany „19”, który pokrył się platyną – siedmiokrotnie w Wielkiej Brytanii i dwukrotnie w USA.

W 2009 roku odebrała nagrodę Grammy dla najlepszego nowego artysty oraz za najlepszy żeński wokalny występ pop.

W roku 2011 wydała swój drugi album zatytułowany „21”. To właśnie ten album osiągnął międzynarodowy sukces komercyjny i zapewnił artystce niekwestionowane miejsce we wszystkich najważniejszych rankingach na świecie a także przełożyła się na największą liczbę nagród – w tym m.in. sześć nagród Grammy, dwie Bit oraz trzy Amerykańskie Nagrody Muzyczne. Płyta pokryła się aż 16 razy platyną w Wielkiej Brytanii oraz diamentem w USA.

Rok 2013 to kolejny przełomowy moment w życiu artystki, która otrzymała Nagrodę Złotego Globa, Nagrodę Akademii Filmowej oraz Grammy za hit do filmu o Jamesie Bondzie „Skyfall”.

Następnie na trzy lata artystka zniknęła z rynku, by w 2015 roku powrócić z przytupem. Wówczas zaprezentowała swój trzeci album zatytułowany „25”. Najważniejszym i najczęściej cytowanym utworem z tej płyty stał się utwór „Hello”.

W 2018 roku Adele rozpoczęła pracę nad swoim czwartym albumem, który nosi tytuł „30”, który zaraz po listopadowej premierze stał się on najlepiej sprzedającym się krążkiem w 24 krajach na świecie.

W 2022 roku podczas rozdania nagród Brit odebrała tytuł „Brytyjski artysta roku”, „Najlepsza brytyjska piosenkarka” oraz „Brytyjski album roku”.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Adele?

Adele poza bujną karierą zawodową ma również interesujące życie prywatne. W 2011 roku związała się z Simonem Koneckim, z którym w 2017 roku wzięła ślub. Małżeństwo nie trwało jednak długo. Już dwa lata później artystka złożyła papiery rozwodowe. Jest mamą syna Angelo James.

Artystka dodatkowo – w wyniku krwotoku ze strun głosowych – przeszła kilka lat temu zabieg chirurgiczny, by mogła powrócić do dawnej formy.

Często była również w mediach krytykowana za swój wygląd. Jednak z bardzo otyłej blondynki stała się piękną, szczupłą kobietą. Sama potem w wywiadach przyznawała, że był to trudny czas w jej życiu.

Dodatkowo Adele jest pierwszym żyjącym artystą od czasów zespołu The Beatles, którego dwa kolejne albumy i single znalazły się w pierwszej piątce notowań brytyjskiego rynku muzycznego.