Od dekad uniwersalnym elementem biżuteryjnym, który ma walory użytkowe i dekoracyjne, jest zegarek naręczny. W sprzedaży znajduje się obecnie wiele rodzajów zegarków, które różnią się przeznaczeniem. Niezależnie od naszych potrzeb – czy poszukujemy modelu sportowego, eleganckiego czy na co dzień, zegarki w zakresie typu zastosowanego mechanizmu dzielą się na kwarcowe i mechaniczne. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, które warto mieć na uwadze przy wyborze i zakupie zegarka. Dobrej jakości czasomierz będzie długoterminową inwestycją, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór. Zegarki mechaniczne są trwałe i postrzegane obecnie jako prestiżowe. Z kolei czasomierze kwarcowe cechują się większą dokładnością i bezobsługowością.

Co warto wiedzieć o zegarkach mechanicznych i kwarcowych?

Zegarki mechaniczne

Jeśli ktoś szuka klasycznego zegarka „z duszą”, to powinien wybrać model mechaniczny. Jego skomplikowany mechanizm posiada sprężynę napędową, która gromadzi energię do pracy. Podczas nakręcania zegarka jej zwoje nawijają się na wałek. Czasomierz jest wyposażony w blokadę nawinięcia, co gwarantuje zachowanie energii wytworzonej podczas nakręcania sprężyny.
Największą popularnością cieszą się modele z przeszklonym deklem, przez który można podziwiać pracujący mechanizm, nawet najmniejsze jego elementy. Działanie zegarka mechanicznego jest zależne od nas – czy zostanie przez nas nakręcony czy też będzie noszony, w przypadku modeli z automatycznym naciągiem sprężyny. Modele renomowanych producentów to gwarancja długoterminowej inwestycji. Czasomierz pozostanie sprawny przez wiele lat jeśli będzie regularnie serwisowany i zadbany.
Zegarki mechaniczne wyglądają bardzo elegancko, są oznaką prestiżu. Niestety, trzeba liczyć się z reguły z ich wyższą ceną i mniejszą dokładnością wskazań w stosunku do zegarków kwarcowych. Konieczne staje się regularne nakręcanie – manualne lub podczas użytkowania. Im bardziej skomplikowany mechanizm, tym wyższe koszty serwisowe.

Często wybieranymi zegarkami mechanicznymi są modele Aerowatch Renaissance 50981AA12, Certina C0354072203701, zegarek mechaniczny Atlantic 70950.41.69R i Atlantic Worldmaster 516514165G.

Zegarki kwarcowe

Zegarki kwarcowe są zasilane baterią. Mechanizm wprawiają w ruch drgania kryształu kwarcu. To właśnie ten element odpowiada za precyzyjne odmierzanie czasu.
Zegarka kwarcowego nie trzeba nakręcać, wystarczy co jakiś czas wymieniać baterię, może to być nawet co pięć lat. Zaletą będzie także niższa cena. Z reguły tego typu modele są tańsze niż zegarki mechaniczne prestiżowych firm szwajcarskich, niemieckich czy japońskich. Bezobsługowość dla wielu osób będzie ogromnym plusem.
Czasomierze kwarcowe mają prosty procesor sterujący, wymiana baterii to koszt rzędu kilkunastu złotych. W sprzedaży znajdują się nawet zegarki kwarcowe w wersji solarnej. Nowoczesne modele są wyposażone w takie funkcje dodatkowe jak wysokościomierz, GPS, stoper i budzik. Mogą nawet wskazywać ciśnienie i kilka stref czasowych, temperaturę.
Zegarki kwarcowe można polecić osobom aktywnym fizycznie, gdyż są odporne na wstrząsy, wiele modeli wyróżnia również dobra wodoodporność. Będzie to odpowiednie akcesorium na co dzień. Z zegarków kwarcowych można polecić Atlantic Sealine, Certina DS Caimano Gent, Doxa D-Light, Fossil Townsman Chronogrraph, Seiko Chronograph SPC 155.

Recenzje oraz testy ciekawych modeli zegarków mechanicznych i kwarcowych przeczytasz na https://zegarkiipasja.pl/