Krawat do garnitur, choć niepozorny i niewielki w rozmiarze, to jeden z najważniejszych elementów męskiej garderoby. Nie tylko spina w całość każdą elegancką męską stylizację, ale może też wyrażać nasz osobisty styl i charakter. To akcesorium może wynieść nasz formalny strój na wyższy poziom lub sprawić, że mocno straci na wyrazie, dlatego tak ważna jest umiejętność odpowiedniego dobierania krawata do swojej sylwetki oraz kroju i koloru garnituru. Rodzajów, możliwych kolorów i wzorów krawatów jest naprawdę wiele, łatwo więc popełnić modowy błąd, który sprawi, że w oczach innych zostaniemy źle odebrani. Jak zatem dobrać krawat do garnituru tak, aby wyglądać dobrze?

Wybór koloru i wzoru

Chyba najważniejszą kwestią w doborze odpowiedniego krawatu jest jego kolor, który powinien dobrze współgrać z naszym garniturem. Ileż to razy widzieliśmy na imprezie firmowej, weselu znajomych czy rodzinnej uroczystości mężczyznę, który wybrał zbyt pstrokaty krawat do swojego ciemnego garnituru, przez co rzucał się w oczy wszystkim gościom w najgorszy możliwy sposób. Zdecydowanie nie chcemy być kimś takim, dlatego ważne jest poznanie podstaw łączenia barw. Jeśli zabawa z kolorami nieszczególnie nas interesuje, zawsze możemy postawić na sprawdzoną czerń. Krawat czarny to bezpieczny wybór, doskonale komponujący się z wieloma garniturami, jednak najlepiej wyglądać będzie do czarnego lub szarego garnituru. Podobnie jest z krawatem granatowym, który sprawdzi się przy praktycznie każdym kolorze garnituru.

Szukasz stylowych krawatów? Najlepsze znajdziesz na Dobrze Dodane!

Jeśli szukamy eleganckich, ale nieco mniej pospolitych rozwiązań to krawaty o innych kolorach, takich jak bordo lub zieleń, mogą dodać stylizacji sporo charakteru, jednocześnie nie wkraczając na grząski grunt ryzykownych kombinacji kolorystycznych. Istotnym elementem mającym wpływ na dobór krawata jest również poszewka, która może stanowić ciekawy akcent kolorystyczny lub wzorzysty dodatek, nadając naszej kreacji elegancji lub przeciwnie – dorzucając nieco młodzieńczego luzu. Krawat i poszetka powinny być w tym samym kolorze, tworząc harmonijną całość i sprawiając, że będziemy wyglądać profesjonalnie. Ważne jest, aby krawat dobrze współgrał z garniturem nie tylko pod względem kolorystyki, ale też wzoru. Kontrastujące zestawienia mogą wyglądać stylowo, ale należy pamiętać o harmonii całej kompozycji. W przypadku krawatów o bardziej wyrazistych wzorach, warto zestawić je z bardziej stonowanymi garniturami, a odwrotnie – gładki krawat może być świetnym uzupełnieniem dla garnituru w bardziej wyrazistym kolorze lub wzorze. Krawaty w drobny wzór możemy dobierać w przypadku formalnych spotkań, np. w pracy.

Długość, szerokość i materiał

Kolejnymi ważnymi aspektami są odpowiednia długość i szerokość krawata, aby dopasować go do naszej sylwetki i do kołnierza koszuli. Krawat do garnituru powinien sięgać do linii pasa, a szerokość powinna być dobrana proporcjonalnie do ramion i rozmiaru kołnierza w naszej koszuli. Pamiętajmy też przy tym o naszej posturze. Zbyt szeroki krawat na szczupłym mężczyźnie będzie wyglądał dość komicznie, podobno w przypadku cieniutkiego krawata założonego przez barczystego, postawnego mężczyznę. Współcześnie modne są nieco węższe krawaty, nie oznacza to jednak, że musimy wyrzucić z szafy wszystkie szeroki dodatki – popatrzmy w lustro i doradźmy się partnerki bądź bliskiej nam osoby, które wyglądają na nas dobrze, a które niepotrzebnie poszerzają nas wizualnie. Ważny dla całościowego wyglądu stylizacji jest również materiał, z którego wykonany jest krawat. Jedwabne krawaty są popularne ze względu na swoją elegancję i wyrafinowanie, ale istnieją także inne materiały, takie jak wełna czy len, które nadają się na mniej formalne okazje. Różne materiały mają różne tekstury – pamiętajmy o tym, aby nasz krawata nie wyglądał, jakby był nie do pary z garniturem.

Artykuł sponsorowany.