Zarówno rattanowe, jak i technorattanowe meble ogrodowe zyskują uznanie wśród użytkowników. Cechuje je bowiem elegancja, wyjątkowa estetyka, a zarazem uniwersalność, która sprawia, że można je wkomponować w ogrody o charakterze naturalnym, nowoczesnym czy eko.

Oba materiały różnią się jednak od siebie, mają inne zalety i wady. Które z nich lepiej się sprawdzą w przydomowej przestrzeni? Czy można ich używać przez cały rok? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Rattan – naturalna plecionka do mebli ogrodowych

Rattan, czyli materiał naturalny pozyskiwany z pnącza palmy rotang, jest materiałem sprawdzającym się podczas wyplatania. Znajdujemy go zatem nie tylko w meblach ogrodowych, ale i innych elementach wyposażenia, ponadto w dekoracjach, a nawet w donicach.

Pozyskiwanie rattanu nie oddziałuje negatywnie na środowisko, a palmy, dzięki którym można korzystać z giętkich i elastycznych witek, szybko odrastają. Witki te pod wpływem działania pary wodnej zyskują właśnie na elastyczności, co pozwala na formowanie rozmaitych kształtów, w tym mebli czy dekoracji. Po wysuszeniu materiał staje się twardy, sztywny i wytrzymały.

Rattanowe meble mogą być malowane farbą, co pozwala na uzyskanie różnorodnych wersji kolorystycznych. Z tak wykonanych mebli można swobodnie korzystać wiosną czy latem, bo są nie tylko wytrzymałe, ale i zachowują na długo swoje właściwości oraz estetyczny wygląd. Nie są jednak odporne na mróz, dlatego użytkowanie czy przechowywanie na zewnątrz w porze zimowej, nie jest wskazane.

Technorattan – wzmocnione włókna i wyjątkowo odporne meble ogrodowe

Technorattan to specjalnie wzmocniona plecionka rattanowa. Nic zatem dziwnego, że technorattanowe meble ogrodowe do złudzenia przypominają te, które bazują na naturalnym rattanie. Sposób produkcji i wzmocnienie pozwalają jednak na tworzenie mebli ogrodowych, które są trwałe, wytrzymałe i odporne na dowolne warunki atmosferyczne, nawet zimowe.

Technorattanowe meble ogrodowe – np. z oferty dostępnej na stronie https://bazkar.pl/ – wyróżniają się prostymi formami, funkcjonalnością, wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków zewnętrznych, w tym czynników pogodowych. Można je zatem przechowywać na zewnątrz, ale i korzystać z nich w sezonie zimowym.

Atutem technorattanowych mebli ogrodowych jest również to, że barwienie masy minimalizuje ryzyko blaknięcia, gdy zostają one wystawione na działanie promieniowania UV. Choć należą do jednej z najdroższych opcji wśród mebli ogrodowych, to odwdzięczają się wyjątkową estetyką i dostępnością ciekawych zestawów.

Które z nich wybrać?

Zarówno rattanowe, jak i technorattanowe meble ogrodowe zachwycą nas wyglądem, kolorami, formami czy wygodą użytkowania. Zaskoczą także łączeniami z innymi materiałami, co pozwoli na ich dopasowanie do aranżacji ogrodowej. Postawmy zatem na te, które wpiszą się w nasz budżet zakupowy, estetykę zielonej przestrzeni, a także własne wymagania – czy wolimy naturalne surowce, czy jednak idziemy w kierunku nowoczesności. Żadnego z tych wyborów nie pożałujemy!

Artykuł promocyjny.