Jeszcze kilka lat temu trudno było zauważyć wzory patriotyczne na ubraniach. Biało-czerwone flagi i grafiki nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii były widoczne tylko przy okazji świąt państwowych lub rocznic powstań. Dzisiaj odzież patriotyczna jest czymś powszechnym, a bluzy i koszulki z symboliką narodową noszone są nawet przez dzieci. Trudno mówić, by był to chwilowy trend.

Manifestacja przynależności narodowej i duma z historii

Wielu kojarzy grafiki patriotyczne ze środowiskami narodowców i kiboli. Bierze się to z początków symboliki w kulturze powszechnej. Jeszcze kilkanaście lat temu flagi, murale i ubrania patriotyczne zarezerwowane były dla kibiców piłki nożnej, czy osób regularnie uczestniczących w obchodach świąt państwowych. Wzory patriotyczne były wyrazem przynależności narodowej, manifestacją miłości do ojczyzny i dumy z jej historii. Traktowano je jako symbol antysystemowy – patriota nie utożsamiał się z rządzącymi, a z Polską. Z czasem grafika narodowa weszła do mainstreamu.

Skąd wzięła się moda na wzory patriotyczne?

Ciężko jednoznacznie wskazać, co wpłynęło na rosnącą popularność odzieży patriotycznej i kupowaniu jej przez coraz szerszą grupę osób. Jedni wskazują, że trend ten miał związek z wydarzeniami historii nowożytnej. Katastrofa smoleńska zjednoczyła naród, przypomniała o trudnej historii Polski i popchnęła do sięgania po symbole patriotyczne. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej z 2012 roku spowodowały, że ubrania z wzorami narodowymi nosili nawet celebryci. Skutkowało to sytuacją, w której coraz więcej Polaków chciało mieć w swojej szafie choć jedną koszulkę z husarią lub w barwach narodowych. W ten sposób odzież patriotyczna przestała być zarezerwowana tylko dla subkultur.

Dlaczego nosisz ubrania patriotyczne?

Dzisiaj ubrania z symboliką narodową kupić można wszędzie. Od bazarków i targowisk, poprzez sklepy internetowe takie jak https://atamanshop.pl, aż po popularne sieciówki. Niektórzy posiadają imponujące kolekcje bluz i koszulek patriotycznych – zapytani, dlaczego wybierają właśnie te wzory odpowiadają różnie. U jednych zamiłowanie do grafik narodowych wynika z pasji do historii. Inni wyrażają w ten sposób tęsknotę za ojczyzną, pracując za granicą. Część z osób noszących ubrania patriotyczne chce w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec rządów i swoje poparcie dla opozycyjnych ugrupowań. Są też tacy, którzy są dumni z narodu polskiego, a ubrania pozwalają im to pokazać.

Popularne wzory

Nie da się przeoczyć, że odzież patriotyczną noszą nawet dzieci. Wśród najpopularniejszych wzorów znajduje się Orzeł Biały, flaga Polski, czy sceny przedstawiające wojowników husarii. Na koszulkach i bluzach pojawiają się też znak Polski Walczącej, wizerunki Powstańców, czy napisy patriotyczne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ubrania z symboliką narodową to nie tylko koszulki i bluzy. Wzory zamieszcza się też na kurtkach, czapkach, kominiarkach, czy spodniach. Grafiki nawiązujące do patriotyzmu znaleźć można też na torbach i plecakach. Popularność poszczególnych motywów ma charakter sezonowy – ubrania w kolorach biało- czerwonych dobrze sprzedają się w okresie dużych wydarzeń sportowych, z kolei motywy powstańcze w czasie rocznic ważnych wydarzeń z przeszłości.

Wiele osób w dalszym ciągu kojarzy grafiki patriotyczne ze środowiskiem kibiców i narodowców. Echa przeszłości są jednak wypierane, a odzież patriotyczna przekracza kolejne granice światopoglądowe. Symbolika narodowa zdobi dziś ubrania dorosłych i dzieci, będąc częścią manifestowania dumy z narodu oraz… najzwyklejszą modą. Lata pokazują, że nie jest to chwilowy trend.

Dodaj komentarz