W wyniku szybkiego starzenia się niemieckiego społeczeństwa, z roku na rok przybywa tam osób starszych. Wiele z nich, w wyniku chorób czy urazów, traci możliwość samodzielnego funkcjonowania i zdane jest na pomoc osób trzecich. W przypadku gdy takiej pomocy nie może zapewnić najbliższa rodzina konieczne jest zwróceni się o pomoc do opiekunki osób starszych. Właśnie dlatego na polskich grupach i portalach z ofertami pracy pojawia się tyle ofert dla opiekunek do osób starszych. Z czym wiąże się taka praca? Jakie są wymagania i ile można zarobić?

Praca w niemieckiej opiece należy do grupy prac, gdzie nie ma szczególnie dużych wymagań, które trzeba spełnić aby wejść do tego zawodu. Tak naprawdę są dwa główne warunki. Po pierwsze, znajomość języka niemieckiego na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację z seniorem oraz jego rodziną. Po drugie, trzeba posiadać już pewne doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Jednak nie musi być to doświadczenie z pracy jako pielęgniarka, czy opiekunka. W zupełności wystarczy, że w przeszłości miałaś już okazję opiekować się kimś z rodziny, np. dziadkami, czy rodzicami. Oczywiście przydatne są także bardziej uniwersalne umiejętności, jak chociażby gotowanie, czy sprzątanie. Czasami rodzina podopiecznego wymaga od opiekunki posiadania prawa jazdy kategorii B.

Opieka w Niemczech to jednak nie tylko wymagania i obowiązki, ale także możliwość osiągnięcia stabilnych i wysokich zarobków, o których jedynie pomarzyć może większość osób pracujących w Polsce. Średnia pensja dla opiekunki osoby starszej pracującej na zlecenie firmy Veritas Opieka, to około 1700 euro netto na miesiąc. Do tego osoba pracująca w opiece w Niemczech może liczyć na darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie. Jego koszty pokrywa senior lub jego rodzina. Ponadto Veritas Opieka zapewnia darmowy transport na miejsce zlecenia oraz późniejszy powrót do kraju. Jak więc widać praca w opiece w Niemczech oferuje spore zarobki przy jednoczesnych bardzo niskich kosztach utrzymania się na miejscu. Dzięki temu większość uzyskiwanych na zleceniu dochodów może być zaoszczędzone lub wysłane do rodziny w Polsce.

Więcej informacji oraz najnowszych ofert w opiece w Niemczech znajdziesz na stronie: Opieka Niemcy oferty.