Stół warsztatowy kojarzy się z reguły z miejscem do różnego rodzaju napraw, serwisem samochodowym, ewentualnie miejscem do majsterkowania. Każdy, kto planuje jego zakup powinien starannie przemyśleć swoją decyzję, gdyż profesjonalny stół warsztatowy to inwestycja na długie lata. Czym się kierować wybierając taki stół? O tym poniżej.
Dobry stół warsztatowy to serce każdego punktu napraw
Dlatego pierwszym i najważniejszym pytaniem, jakie należy sobie zadać powinno brzmieć:
Do czego i jak często dany stół będzie wykorzystywany? Od tego w dużej mierze zależy, który model wybierzemy, ile na niego wydamy?
Zupełnie inny stół znajdzie zastosowanie w zakładach produkcyjnych, serwisach samochodowych, magazynach a inny w garażu majsterkowicza. W tym pierwszym miejscu stół warsztatowy powinien być przede wszystkim wytrzymały i uniwersalny, tak aby pracujące przy nim osoby miały zapewniony komfort pracy, w tym m.in. oświetlenie.
Ergonomiczny stół warsztatowy to podstawa wyposażenia małego serwisu lub garażu
W małych przestrzeniach nic nie liczy się tak, jak umiejętne jej wykorzystanie. Dlatego warto wspomnieć o możliwości konsultacji swojego zakupu z doradcą producenta stołów do warsztatu, tak, aby pogodzić niewielki metraż pomieszczenia z funkcjonalnością. Do drobnych robót z lutownicą wystarczy nam tzw. falbanek warsztatowy, stół, do którego zamontowane jest imadło – niezbędnik każdego majsterkowicza.
Ciekawą funkcją w stołach tego typu jest możliwość regulacji jego wysokości. Dzięki może on bez problemu służyć kilku osobom o różnym wzroście.
Z czego może być wykonany blat stołu?
W tym miejscu należy odnieść się do poprzedniego punktu, czyli zastosowania naszego stołu. Do drobnego majsterkowania w wolnym czasie w zupełności wystarczy nam blat z płyty wiórowej lub plastiku. Są one względnie tanie i lekkie. Nie przewodzą również prądu, co może być ważnym argumentem, dla które osób wiercą, lutują.
Dużo solidniejszy za zarazem charakteryzujący się trwałością na działanie różnych sił będzie blat z drewna lub stali. Szczególnie ten ostatni wydaje się blatem na pokolenia, któremu niestraszne będzie nawet bardzo intensywne użytkowanie.
Z czego powinny składać się dobre stoły warsztatowe?
Profesjonalny stół warsztatowy to coś więcej niż kawałek solidnego blatu na nogach i kilka szuflad.
To całe otoczenie, które zapewnia wygodny dostęp do wszystkiego, co potrzebne i pozwala utrzymać narzędzia zawsze na swoim miejscu.
Bardzo dobrym opcją cieszącą się uznaniem są tablice narzędziowe przeznaczone do utrzymania porządku i trzymania najpotrzebniejszych narzędzi pod ręką. Jeśli dodamy do tego różnego rodzaju pojemniki, zawieszki, szafki wyposażone w szuflady może mówić o miejscu pracy z prawdziwego zdarzenia.