Przedpokój to przestrzeń w każdym domu czy mieszkaniu, na której projekt często nie zwracamy wystarczającej uwagi. Po co poświęcać dużo czasu i wysiłku na zaaranżowanie pokoju, w którym spędzamy najmniej czasu? Nie zapominajmy jednak, że przedpokój jest rodzajem portalu, prowadzącego ze świata zewnętrznego do serca wnętrz, w których żyjemy. To tutaj z ulgą ściągając buty i odzież wierzchnią, zostawiamy wszystkie troski minionego dnia. Dlatego też warto poświęcić trochę uwagi takiej przestrzeni, jak przedpokój. Aranżacje tego wnętrza wcale nie muszą być skomplikowane.

Przede wszystkim funkcjonalność

W przedpokojach zdejmujemy buty, przechowujemy odzież wierzchnią i inne przedmioty, używane na co dzień. Umieszczenie wszystkiego, czego potrzebujemy w takim pomieszczeniu, które zwykle ma bardzo ograniczone wymiary, może być trudne, ale jeśli mądrze podejdziemy do tworzenia projektu, unikniemy wielu problemów.

Jakie elementy powinny znaleźć się w takim pomieszczeniu jak przedpokój? Aranżacja musi uwzględniać wieszaki do przechowywania odzieży wierzchniej. To obowiązkowa część tego pomieszczenia. Aby zawiesić odzież wierzchnią z jednego sezonu, nie potrzeba dużo miejsca, dlatego właściciele małych przedpokojów mogą zwrócić uwagę na wieszaki podłogowe lub ścienne – są one dość pojemne, a zajmują minimalną przestrzeń. Ci, których korytarze są wystarczająco przestronne, mogą pozwolić sobie na postawienie prostej szafy. Dobrym pomysłem będzie także szafka do przechowywania butów. Pomoże utrzymać porządek w mieszkaniu. Haczyki oraz półki na klucze i inne niezbędne przedmioty też są przydatne, jeśli inne meble nie mają miejsc do przechowywania drobnych akcesoriów.

Miła dla oka aranżacja przedpokoju

Zaraz po funkcjonalności, w nowoczesnym przedpokoju warto zwrócić uwagę na estetykę takiej przestrzeni. Zwykle to właśnie ona robi pierwsze wrażenie na gościach mieszkania lub domu, zapowiadając styl, który króluje w pozostałych pomieszczeniach. Ściany w wąskich przedpokojach najlepiej pomalować jasnym kolorem, by nieco optycznie powiększyć przestrzeń. Doskonałym wyborem będą również fototapety z perspektywą lub lustra, nadające aranżacji głębi.

Podłogi w przedpokojach można ozdobić praktycznie dowolnym materiałem i w dowolnym kolorze –  podobnie jak wysokie sufity, nie zmniejszą wizualnie wysokości pomieszczenia. Trzeba także zadbać o odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia. Gra ono niebagatelną rolę w takim pomieszczeniu, jak przedpokój. Aranżacje powinny być tak zaplanowane, by przestrzeń została oświetlona w równym stopniu na całym jej obszarze – można do tego wykorzystać np. coraz popularniejsze szynoprzewody.