Przed latami 90-tymi, nikt nie wyobrażał sobie, że do kawałka rapowego można nakręcić teledysk. Jednak wraz z popularyzacją muzyki, wkroczenia hip-hopu w popkulturę, pojawienia się inwestorów w postaci największych wytwórni pojawiły się i budżety na dobry marketing artystów hiphopowych. Nieodłącznym elementem są klipy. Dziś w dobie Internetu, kamer cyfrowych nie jest to już takie trudne. Raperzy zasypują klipami Youtube’a, nawet jeśli mowa tylko o naszym, polskim rynku.

Jednak zanim Internet na dobre zagościł w domu każdego z nas mogliśmy oglądać teledyski tylko w telewizji, a jeśli mowa o rapie to właściwie tylko MTV.

Poniżej przedstawiamy top 10 najdroższych teledysków hiphopowych na Świecie. Przyznajcie, że budżety robią wrażenie, a i przekraczają niektóre filmy znane na całym świecie.

Zaczynajmy:

10. Kanye West ft. Lupe Fiasco – „Touch The Sky” – 1 milion dolarów

Kanye West i Luipe Fiasco łączą siły w klipie, który oddaje hołd nieudanemu skokowi Eviel Knievel nad Snake River Canyon.

9. Kanye West – „Stronger” – 1,2 miliona dolarów

Ten film kosztował budżet, który miał być przeznaczony na 4 klipy. Został nakręcony w Tokio tylko przez dziewięć dni. Kanye prawie oszalał, ciągle edytując wideo, ponieważ nie był zadowolony i ciągle zmieniał historię.

8. MC Hammer – „Here Comes The Hammer” – 1,3 miliona dolarów

Przy produkcji albumu o wartości 10 000 dolarów i najdroższym wideo w cenie 1,3 miliona widzimy nawet teraz, jak twardy był MC Hammer.

7. Blackstreet i Janet Jackson z udziałem Eve i Ja Rule – „Girlfriend / Boyfriend” – 1,5 miliona dolarów

Ten film naprawdę zabiera nas w przeszłość. Jakość animacji kiedyś była zupełnie inna i zupełnie w innych budżetach. Nie ciężko o refleksję jak wraz z rozwojem technologii animacji stała się ona tańsza. Wygląda na to, że nikomu to nie przeszkadzało, bo 1,5 miliona dolarów to spora suma.

6. TLC – „UnPretty” – 1,6 miliona dolarów

Teledysk do tej piosenki, która stała się czwartym singlem grupy, został nakręcony w Kalifornii w 1999 roku i pokazuje zmagania kobiet z dbaniem o urodę, presją mediów w tym kontekście… Chociaż wygląda to taniej niż inne filmy, dziewczyny spierały się o każdy jego szczegół, który podwoił koszty.

5. Missy Elliott – „She’s AB *** h” – 2 miliony dolarów

W pierwszym teledysku z kategorii „wielcy faceci” Missy i jej tancerze wychodzą z podwodnych na platformie w kształcie litery M. Efekty specjalne, egzotyczne pojazdy, ekstrawaganckie kostiumy i wiele zestawów towarzyszą dużej scenie na rachunku za ogromne koszty.

4. Will Smith – „Miami” – 2 miliony dolarów

Początek tego video przedstawia Evę Mendes, dzięki czemu możemy się domyśleć, gdzie trafiła część tej gotówki 🙂 Teledysk jest bardzo dynamiczny nie trudno zorientować się, że nagłe zmiany lokalizacji, imprezy, samooty, motorówki, samochody… Teledysk na pełnej, to co lubią współcześni raperzy, ale to Will Smith miał jaja, żeby to zrobić tak jak to powinno wyglądać.

3. Busta Rhymes ft. Janet Jackson – „What It Gonna Be?” – 2,4 miliona dolarów

W tym filmie Busta i Janet nieustannie śpiewają i przyjmują różne formy, a Hype Williams ponownie pokazuje swoją kreatywność. Choć dziś mamy wrażenie, że osiągnięcie tego efektu to nawet nie 1/10 budżetu… Cóż kolejny rap postęp technologii.

2. MC Hammer – „2 Legit 2 Quit” – 2,5 miliona dolarów

Najdroższe wideo Hammera może zawstydzić wiele współczesnych raperów. MC Hammer był zdecydowanie pionierem w Świecie rapu w wielu płaszczyznach, również jeśli chodzi o teledyski na pełnym wypasie. Szkoda, że nikt nie próbuje nawet zbliżyć się do takiego budżetu w świecie rapu.

1. Puff Daddy ft. The Notorious BIG and Busta Rhymes – „Victory” 2,7 miliona dolarów

Dobrze, że współcześniejsze pokolenie aktywnych raperów stworzyło to dzieło, oczywiście ze ŚP. Big Notoriusem. Ten film przedstawia akrobacje, wybuchy, helikoptery i strzelaniny, gdy mężczyzna ucieka przed policją, co sprawia, że ​​wygląda jak film. Nawet Danny DeVito i David Hopper mają w tym krótkie udział. Film jest hołdem dla filmu „The Running Man”.

2 thoughts on “10 najdroższych teledysków hiphopowych

Dodaj komentarz