Są osoby, które bez czapki typu snapback na głowie czują się nagie. Są też tacy, dla których jest to kluczowy element ich wizerunku i mają ich mnóstwo. Jak wiadomo, nie jest ważna sama czapka na głowie, ale ważne jest to, jak tę czapkę odpowiednio zestawić z resztą stroju. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na to, jak nosić snapback, tak żeby stylizacja tworzyła jedną spójną całość.

Snapback to nic innego jak model czapki z prostym daszkiem i wysoką kopułką. Nie mylmy go z fullcupem. Podstawowa różnica między jednym a drugim modelem polega na tym, że fullcup nie posiada przy daszku regulowanego – 6 stopniowego zapięcia, wytworzonego najczęściej z plastiku, skóry lub materiału. Snapback sięga swoją historią dość daleko, ponieważ do czasów dziewiętnastowiecznych rozgrywek baseballowych. Pierwsze takie mecze miał miejsce w roku 1849. Snapback zyskał popularność w latach 80-tych, kiedy to promowali je najbardziej rozpoznawalni artyści sceny hip-hopowej. Snapback z powodzeniem przetrwał również lata 90, dopiero na przełomie 20 i 21 wieku został wyparty przez fullcupy. Jednak moda na ten model czapki triumfalnie powraca.

 

Ten powrót mody na snapback wygląda jednak nieco inaczej niż można sobie to początkowo wyobrażać. Snapbacka już nie łączy się jedynie z luźnymi spodniami i szeroką bluzą. Snapback w nowoczesnym wydaniu wygląda doskonale z zadziornymi, rockowymi ubraniami. Czapka może mieć wtedy wyrazisty styl, przetarcia, dżety, charakterystyczne ozdoby. Jeżeli preferujemy bardziej sportowy styl, możemy zestawić snapbacka z dresowymi spodniami i bluzą, które są bardziej dopasowane do ciała. Sklepy sportowe obecnie posiadają w swoich kolekcjach ubrań zdecydowanie bardziej zbliżone do ciała modele, którym daleko do typowych dresów z lat 90. Dla tych, którzy wolą trzymać się klasyki polecamy połączyć snapback w stonowanych kolorach, bez ozdób i logotypów z klasyczną, codzienną stylizacją z gładkimi dżinsami, spodniami typu chinos lub spódnicą i koszulą lub bluzką o casualowym kroju. Oczywiście w przypadku kobiet, dobrze, żeby uzupełnieniem stroju były płaskie buty, bo jednak snapback to dalej… czapka o sportowym rodowodzie. Bardzo dobrym uzupełnieniem stylizacji ze snapbackiem są zwykłe trampki.

Dla wielbicieli klasyki gatunku – czyli stylu hip-hopowego snapback w zdecydowanych, ostrych barwach lub interesującym, dużym logo lub napisem będzie pasował zawsze do obszernych spodni i koszulek, całość może korespondować ze stylem zagranicznych raperów, którzy odważnie łączą ze sobą nie tylko bardzo drogie ubrania, ale przede wszystkim kolorowe, nawet neonowe, uzupełnione ekstrawagancką biżuterią, złotymi łancuchami, pierścionkami, wisiorkami i bransoletkami.

Czapkę nosi się skierowaną do przodu z rondem skierowanym lekko do góry, aby odsłonić więcej twarzy i włosów. Co odważniejsi mogą oczywiście spróbować nosić snapback odwrócony do tyłu, jednak warto wtedy pamiętać o dopasowaniu tej wersji do okoliczności. Pasuje ona tylko do typowo streetwearowego stylu, nie sprawdzi się w “sportowej elegancji”.

 

Z czym nosić snapback? Podsumujmy:

  • nie zakładaj snapbacka na spotkanie biznesowe i do bardzo eleganckich, wizytowych strojów, to nigdy nie będzie wyglądać ani dobrze, ani nowocześnie

  • to, że wyglądałeś/łaś świetnie w snapbacku w latach 90-tych nie znaczy, że teraz będzie tak samo. Dopasuj snapback do swojego wieku i stylu, nie siebie do snapbacka.

  • czapki w krzykliwych kolorach i wzorach noś zawsze do stonowanych ubrań.

  • nie wykręcaj czapki, nie zginaj kopułki, nie twórz dziwnych asymetrii. Snapback wymyślono tak, żeby był płaski i toporny, w tej wersji wygląda najlepiej, a każda jego modyfikacja kończy się tym, że wygląda się śmiesznie.

  • jeżeli jesteś posiadaczem/czką długich włosów zapomnij o przekładaniu kucyka przez otwór z tyłu czapki! Żeby uzyskać idealny, miejski styl załóż snapbacka na rozpuszczone włosy.

  • nie zakładaj snapbacka na bok, bez zbędnego tłumaczenia – wygląda to koszmarnie i kojarzy się z bohaterami amerykańskich filmów dla nastolatków sprzed 25 lat.

  • dobieraj czapkę do okoliczności – to trudny trend i nadaje się głównie na wyjścia, które nie mają charakteru oficjalnego, tym bardziej jeżeli nie masz już 15 lat, pamiętaj, żeby dwa razy przemyśleć okoliczności i wersję doboru snapbacka.

  • nie zakładaj czapki na odwrót jeżeli nie jesteś w 100% pewien tego, jak wyglądasz i jak się w niej czujesz.

 

Pamiętaj, że pod czapką jest Twoja osobowość i czy w snapbacku czy też bez niego musisz czuć się pewny/na siebie w każdych okolicznościach.

2 thoughts on “Czapka snapback – jak i z czym nosić?

Dodaj komentarz