Kontrowersyjny raper, świetny strateg swojej kariery w social media, który nie liczy się z niczyim zdaniem i sam idzie własną ścieżką. Jak sam niejednokrotnie podkreśla, to on dał rapowi w Polsce nowy styl, nowe podejście, nową jakość. Nie ukrywa słusznych zresztą inspiracji w artystach z USA i zachodu Europy. Kim jest raper, który przeciera szlaki w tym co nowe, świeże? Kim jest Malik Montana? Jak rozpoczęła się jego kariera? Wszystkiego dowiecie się poniżej. To nie jest kolejny plagiat z Wikipedii. To niezależny artykuł, z którego dowiecie się więcej na temat jednego z najpopularniejszych obecnie raperów, który cały czas zaskakuje, który cały czas mknie do przodu i który zdaje się mieć jeszcze wiele do powiedzenia na scenie rapowej i nie tylko.

Kim jest Malik Montana

Malik Montana (prawdziwe imię i nazwisko – Ghawsi Mosa) jest jednym z topowych raperów młodego pokolenia w Polsce. Malik urodził się 11 marca 1989 roku, w Niemczech, w Hamburgu, gdzie również dorastał. Mając 12-13 lat przeprowadził się do Warszawy wraz z rodziną i zamieszkał w dzielnicy Bielany na osiedlu Wrzeciono.  Z wywiadów wynika, że pseudonim artysty ma swoją genezę. Jako „Malik” przedstawiał się gdy nie chciał ujawniać swojego imienia, w niektórych sytuacjach, raper żartował, że tak przedstawiał się dziewczynom. „Montana” prawdopodobnie pochodzi od postaci z kultowego filmu gangsterskiego Człowiek z blizną (Scareface) – Tony Montana.

Obecnie Malik Montana jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych raperów osiągającym ogromne sukcesy. Nie da się ukryć, że w polskim rapie, a i w ogóle w polskim rynku muzycznym artysta ten robi miliony wyświetleń na YouTube pod swoimi teledyskami. Raper również może pochwalić się ogromnymi zasięgami na Instagramie i Facebooku, gdzie pod każdym postem lub zdjęciem uzyskuje dziesiątki tysięcy lajków i komentarzy. Oczywiście 99% z wyrazem sympatii dla rapera, który zresztą nie szczędzi komplementów w kierunku fanów, których uważa za najlepszych.

 

Malik Montana na scenie hiphopowej wyróżnia się niekonwencjonalnym stylem. Najczęściej nagrywa na typowo trapowych bitach (bas 808), za które w większości odpowiada producent – Olek. Lirycznie raper jest wszechstronny, aczkolwiek porusza się w dość kontrowersyjnych tematykach. Teksty często są bezpośrednie nawiązują do ulicy, nocnego życia i świata przestępczego, narkotyków, szybkiego seksu, kobiet. Sam artysta tłumaczy, że opisuje to co widzi i jak wygląda rzeczywistość wokół niego. Wielu krytyków bardzo źle ocenia twórczość artysty, jakoby jego teksty były płytkie, pozbawione głębokiego przekazu, sugerując, że to już nie rap. Ciężko się z tym zgodzić jednak nie nam to oceniać. Sam raper często podkreśla, że inspiruje się w dużej mierze Big Notoriousem. Każdy, kto choć trochę rozumie teksty wcześniej wspomnianego i nieżyjącego już guru rapu, wie, że jego teksty były pełne brutalności i bezpośredniości. O ile amerykańskiemu raperowi wpisuje się to w zasługi, to polskiemu już nie. Dlaczego? Pozostawmy to bez odpowiedzi.

Raper wzbudza kontrowersje nie tylko swoją muzyką, ale i stylem bycia, kontrowersyjnymi wypowiedziami czy łamiąc konwenanse. Z racji popularności w mediach społecznościowych, a nawet serwisów plotkarskich jak Pudelek, wzbudza zainteresowanie nie tylko entuzjastów muzyki rap. Malik Montana stał się elementem show biznesu i swego rodzaju czy chce czy nie także celebrytą.

Media społecznościowe, w tym instagram Malika znany jest z eksponowania jego życia. Raper chętnie pokazuje się na IG z kosztowną biżuterią jak zegarki marki Rolex, grubymi plikami pieniędzy, zawsze ubrany w ubrania z domów domy, głównie włoskich.

Z jednej strony kontrowersyjna postać, lecz w drugiej niewątpliwie zmysł do prowadzenia własnej kariery. Za jego sukcesem swoi on sam. Często podkreśla, że jest niezależny. Prowadzi swój własny label GM2L, który jest niezależną wytwórnią. Artysta na koncie ma jednak albumy, których dystrybucję wspierały inne wytwórnie. Mimo, że nieznane są szczegóły umów rapera z wytwórniami, z którym współpracował (np. My Music) to zdecydowanie widać, że jest to wsparcie raczej w zakresie jedynie w fizycznej sprzedaży płyt ew. ich tłoczenia.

Malik Montana może pochwalić się również pozamuzycznymi przedsięwzięciami. Jest to między innymi marka Tijara i sklep internetowy gdzie możemy nabyć produkty tej marki, głównie ubrania, dodatki, akcesoria, a także niektóre płyty.  Raper wprowadził na rynek również swoją sieć komórkową, także o nazwie Tijara.

Kariera muzyczna

Początkowo zajmował się nagrywaniem kawałków w języku angielskim, gościnnie z udziałem zagranicznych raperów.  W wyniku takiej współpracy powstały między innymi takie numery jak „ Not The One” gościnnie A Mafia, Capone, Grim Reepa, Agallah, JP – jak przyznaje sam Malik do współpracy doszło dzięki duetowi producenckiego z Norwegii – Drumma Battalion/Dio Mudara, którzy zresztą wyprodukowali numer. Teledysk nakręcono w Warszawie. Mimo ciekawego przedsięwzięcia i niecodziennej współpracy raperów wszystko odbiło się bez echa. Było to w roku 2012 gdzie świat mediów społecznościowych wyglądał zupełnie inaczej, a w zasadzie prawie nie istniał.

Kolejną ciekawa inicjatywą było dogranie się raperowi Fat Trel na kawałek pt. „Bad Bitch” także produkcji wspomnianego wcześniej duetu Drumma Battalion (Dio Mudara). Przypomnijmy, że Fat Trel był raperem spod skrzydeł wytwórni Maybach Music Group, która założył Rick Ross. Sam Fat Trel występował między innymi w numerach Rick Rossa, a także Chief Keefa, Fredo Santana czy Soulja Boy. Była to więc współpraca z artystą w tamtych czasach topowych, których kariera była już rozwinięta. Numer doczekał się teledysku w 2014 roku. Zachęcamy do zapoznania się, bo produkcja jest po prostu dobra. Oczywiście środowisko nieco zainteresowało się osobą Malika, ale równie szybko emocje opadły.

W którymś z wywiadów Malik wyraźnie zadeklarował chęć nagrywania w polskim języku i to jest punkt zwrotny w karierze muzycznej.

W 2015 roku na kanale GM2L pojawił się kawałek Diha „Nanana” (prod. Olek) z gościnnymi zwrotkami Białasa i właśnie Malika Montany. I tu zaczyna się historia.

Pozytywne odbiór zwrotek, a w właściwie refrenu Malika motywuje rapera do nagrywania kolejnych kawałków w polskim języku.

Wiadomo, że raper udzielił się również na płycie rapera Sentino w kawałki „Nie płacz za mną”, który okazał się w 2014 roku, jednak nie przysporzył on raperowi wtedy znaczącego rozgłosu.

Niedługo później pojawił się pierwszy i solowy album:

Malik Montana – Haram Masari

Album powstał w 2015 roku i przetarł szlaki raperowi gdyż został przyjęty bardzo dobrze. A to również za sprawą głośnych produkcji. O płycie głośno się zrobiło między innymi za sprawą kawałka Big Poppa z gościnnym wystąpieniem Tede. W teledysku wystąpił za to były gangster o pseudonimie Słowik, który był członkiem grupy pruszkowskiej.

Raper wrzucał luźne numery, którym dawał poznawać się fanom z różnej strony, ale przede wszystkim jako prawdziwy gracz w rap grze.

W 2016 doczekaliśmy się kolejnej płyty Malika, z tym razem wspólnej z raperem Diho:

Malik Montana/Diho – Naaajak

Płyta została wydana nakładem wytwórni Empire Music Studio. Spektakularnym sukcesem okazał się singiel o nazwie takiej samej jak płyta czyli Naaajak. Wersy z tego kawałka stały się kultowe.

Kolejnym albumem jaki się ukazał był album:

Malik Montana – Tijara

Jest to rok 2018 i trzeci album artysty, który jest już znany szeroko w środowisku hiphopu, a także coraz szerzej po prostu w całej Polsce. To numery z tej płyty na Youtube biją rekordy oglądalności w dziesiątkach milionów.

Niedługo później, bo zaledwie parę miesięcy później powstaje kolejny album:

>Malik Montana / Dio Mudara – 022

Album, a w zasadzie EP-ka – jest swego rodzaju kolaboracją z producentami Dio Mudara, którzy wyprodukowali w całości płytę. Bardzo świeży materiał i brzmienia i znowu miliony wyświetlań pod video. Kolejny muzyczny i komercyjny sukces artysty.

Ostatnim wydawnictwem Malik Montany jest album:

Malik Montana – import/export

Naszym zdaniem najlepszy album rapera. Czuć wyraźną inspirację Big Notorious czy nawet 2Pac’iem(kawałek Drueck), a przynajmniej tak odczuwamy. Wszystko na nowoczesnych, przemyślanych bitach, na których udaje się odnaleźć nieco orientalne brzmienia z bliskiego wschodu – zresztą to nie tylko na tym albumie. Kawałki z płyty biją kolejne milionowe rekordy, a niektóre kawałki wychodzą daleko poza świat rapowy i stają się kultowe. Mowa oczywiście o Robię Yeah i Jagodziankach z gościnnym udział równie ciekawej postaci Mr Polska.

Raper nie daje nam oni przez chwilę myśleć, że to koniec lub, że planuję przerwę. Po albumie wrzuca kolejne kawałki, między innymi oficjalni soundtrack do filmu „Jak zostałem Gangsterem” reż. Macieja Kawulskiego.  Wkrótce na kanale Malika Montany czyli GMLL pojawia się kawałek pt. „Malik Montana,Dmn – Niedostepny (prod.OLEK)” ,który niejako jest też promocją wejścia na rynek sieci komórkowej Tijara, o której wspominaliśmy we wcześniejszym fragmencie artykułu.

Ciekawostki:

Ojciec Malika Montany jest imigrantem z Afganistanu. Malik wspomina o ojcu w swoich utworach, szczególnie w „Malik Montana feat. Sentino – Ludzie Z Gór”, gdzie już pierwszych wersach opowiada o ojcu, który uciekł z matką ze swojej ojczyzny przed wojna w wieku 16 lat, czyli wtedy kiedy panował konflikt na linii ZSRR(obecnie Rosja) – Afganistan. Matka Malika Montany jest w połowie polką i w połowie greczynką.  Malik Montana ma rodzeństwo – brata, którego imię ma wytatuowane na dłoni. Prawdopodobnie ma również jedną lub dwie siostry, ale nie jest to potwierdzona informacja.

Czy Malik Montana ma żonę?

Przez jakiś czas Malik pokazywał się i wrzucał zdjęcia z swoją żoną. Wspominał o niej również imiennie – Magda – w swoich utworach. W Internecie krążyły plotki jakoby doszło do rozwodu, jednak sam Malik nie komentuje chętnie życia prywatnego. Oficjalnie wiadomo, że raper ma syna Ilyasa oraz córkę o imieniu Eliana. 

Wzrost Malika Montany:

Ile wzrostu ma raper? Jest to 192 cm wzrostu.

Wyznanie Malika Montany:

Malik Montana jest muzułmaninem, jego religią jest islam. Raper często podkreśla przynależność do tej społeczności religijnej. Jest praktykującym muzułmaninem w tym przestrzega ramadanu

Malik Montana – wywiad:

– Odcinek 10: Malik Montana – wywiad dla NovyTV 2016 https://www.youtube.com/watch?v=I0gC4k24CjE

Pierwszy wywiad z Malikiem Montaną na Youtubie, gdzie raper daje się poznać i odpowiada na wiele ciekawych pytań, podejściu do rapu. Wywiad nie gdzie indziej jak na warszawskim wrzecionie, na którym ówcześnie mieszkał Malik

– Wini x Malik Montana x Diho x Dj Frodo – Wywiad

https://www.youtube.com/watch?v=Uyt0JVVzB8I&

Któż nie zna kultowych już wywiadów Winiego? Tym razem Wini przepytuje Malika Montanę w obecności Diha i Dj Froda, z którymi często grał koncerty.

– CZERWONA KARTKA PODCAST 13: Malik Montana

https://www.youtube.com/watch?v=CRb–t3JQ_Y

Jak okazuje się z wywiadu – Red, który go prowadzi jest dobrym kumplem Malika. Luźna rozmowa dwóch znajomych, zachęcamy do oglądania.

– Wywiad Radio Czwórka – „Import/Export”. Brudny rap Malika Montany [WYWIAD] prowadzi Numer Raz

https://www.youtube.com/watch?v=M6dtAEMMxco

Wywiad w Czwórce to swego rodzaju prestiż. Dojrzały wywiad prowadzony przez Numer Raza, uważamy, że najbardziej wartościowy na youtube jeśli chodzi o wywiad z Malikiem. Odważne wyznanie NumerRaza, że album import/export jest najlepszym w 2019 roku. Koniecznie przesłuchajcie.

– Wywiad #OnetRANO – Malik Montana, Marta Gałuszewska prowadzony przez Jarosława Kuźniara

https://www.youtube.com/watch?v=XVgU6WmiXuM

3 thoughts on “Malik Montana – kto to, ile ma lat, instagram

Dodaj komentarz