Czy jazda na nartach bez kijków to dobry pomysł? Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po takie wsparcie oraz poznaj idealny moment na to, aby je pominąć w swoim treningu. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Kije narciarskie – do czego służą?

Zanim kupisz kijki narciarskie, upewnij się, że rozumiesz, do czego służą. Przede wszystkim znajdą zastosowanie przy odpychaniu się podczas podchodzenia pod wyciąg. Ponadto pomagają w utrzymaniu równowagi, co ma kluczowe znaczenie dla początkujących narciarzy. Kolejną zaletą jest możliwość odpychania się od powierzchni, co zwiększa tempo jazdy.

Wszystko to sprawia, że jazda na nartach z kijkami to dobre rozwiązanie dla początkujących. Chociaż na pierwszych lekcjach mogą nieco przeszkadzać, po ich opanowaniu przemierzanie tras zazwyczaj staje się łatwiejsze.

Kiedy można zrezygnować z kijków?

Na kijki narciarskie stawia wielu początkujących narciarzy, choć wśród profesjonalistów zdania są podzielone. Według zwolenników tego rozwiązania uważa, że akcesoria te wspomagają utrzymanie prawidłowej pozycji ciała. Ponadto umożliwiają akcentowanie skrętów oraz ułatwiają jazdę w puchu.

Z drugiej strony, słyszymy głosy, że kijki przeszkadzają w jeździe i ograniczają możliwości. Jednak wiele zależy od stylu jazdy. Zauważ, że kijki narciarskie przestały być niezbędne, gdy wzrosła popularność nart carvingowych. Te pozwalają narciarzowi na niskie zejście ciałem i łatwą kontrolę. Natomiast z kijkami często poruszają się miłośnicy narciarstwa biegowego czy alpejskiego.

Amatorzy często zastanawiają się – nauka jazdy na nartach z kijkami czy bez? Zazwyczaj instruktorzy rekomendują to pierwsze rozwiązanie. Na początkowym etapie przygody z deskami, używanie kijków może być pomocne zarówno podczas rozgrzewki, jak i jazdy. Jeśli po pewnym czasie zdecydujesz, że kijki nie są Ci potrzebne, po prostu odłożysz je w kąt i zaczniesz przygodę z nowym stylem jazdy.

Duży wybór kijków narciarskich znajdziesz w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/16-kijki-narciarskie. Kiedy zdecydujesz się na ich zakup, postaw na wysoką jakość wykonania.

Jazda na nartach z kijkami czy bez?

Znasz już zalety i wady akcesoriów, czas odpowiedzieć na pytanie – czy jazda na nartach z kijkami będzie lepszym rozwiązaniem? Entuzjaści tej teorii odpowiedzą, że kijki gwarantują lepsze skręty i możliwość zaznaczania osi skrętu. Natomiast miłośnicy jazdy bez kijków stwierdzą, że podstawą jazdy powinna być praca ramion i kolan. Wówczas można schodzić niżej na zakrętach, a co za tym idzie – szybko pokonać trasę. Zatem nie ma tu jednoznaczniej odpowiedzi, a ilu narciarzy, tyle opinii.

Jeśli jesteś początkujący, zastosuj się do wskazówek instruktora, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Jeżeli zaleci stosowanie kijków, zapewne szybko docenisz ich zalety. A może pierwsze kilometry na stokach masz już za sobą? Zapewne wiesz, który sposób jazdy bardziej Ci odpowiada.

Pamiętaj, że kijki nie będą niezbędne w przypadku nart carvingowych. Z drugiej strony nie brakuje dyscyplin, w których to właśnie te akcesoria wpływają na wyniki rywalizacji. Jeśli decydujesz się na ich wybór, zwróć uwagę na materiał wykonania oraz ich funkcjonalność. Ponadto kijki muszą być dopasowane do Twojego wzrostu. W razie pytań specjaliści ze Ski Race Center odpowiedzą na Twoje pytania: https://skiracecenter.pl. Dzięki ich wsparciu znajdziesz sprzęt dopasowany do Twoich wymagań.

Artykuł partnera.