Zaburzenia buntownicze dosyć często dotykają najmłodszych. Jak pokonać ten problem i gdzie warto szukać wsparcia? Oto kilka cennych wskazówek, które znacznie ułatwią opiekę nad dziećmi.

Czym są zaburzenia buntownicze?

O zaburzeniach buntowniczych mówi się w przypadku, w którym dziecko przekracza normy zachowania właściwe dla danego wieku. Wówczas pociecha świadomie nie krzywdzi innych osób, a to zdarza się w przypadku poważniejszych zaburzeń. Można jednak zauważyć tendencję do buntów i konfliktów z osobami, które powinny stanowić autorytet (nauczyciele, rodzice, opiekunowie).

Przyczyny takiego stanu to często czynniki biologiczne. Może być to np. nietypowa budowa anatomiczna mózgu czy zaburzenie poziomu neuroprzekaźników. Podstawą problemów bywa też genetyka oraz kwestie psychospołeczne (brak właściwej opieki, zbyt surowe wychowanie, zaniedbania, niski status społeczny rodziny czy doświadczenia związane z przemocą). Jednak wsparcie psychologa dziecięcego będzie bardzo efektywne, dlatego na wszelkie objawy zaburzeń buntowniczych należy szybko reagować.

Jak rozpoznać zaburzenia buntownicze

Przede wszystkim należy podkreślić, że diagnozę może postawić tylko specjalista. Jednak wnikliwa obserwacja zachowań pociechy pozwoli ocenić, kiedy warto udać się do psychologa dziecięcego. Obawy powinno wzbudzić ciągłe przeciwstawianie się woli rodziców czy nauczycieli oraz trudności w opanowaniu emocji. Zdarza się również, że dzieci dotknięte zaburzeniami za swoje niepowodzenia obwiniają inne osoby, a także prowokują rówieśników do licznych kłótni.

Ponadto najmłodsi mogą być bardzo wrażliwi i łatwo się irytować. Dość często nie potrafią trzymać się wskazanych norm społecznych i kulturowych, co niekiedy prowadzi do poważniejszych problemów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zaburzenia buntownicze mogą współistnieć wraz z ADHD, zaburzeniami lękowymi, a nawet depresją. Do tego bardzo często dochodzą problemy z nauką. Nie ulega wątpliwości, że regularne rozmowy z najmłodszymi, a także udział w zebraniach szkolnych dla rodziców są niezwykle istotne. Im szybciej nadejdzie pomoc specjalisty, tym łatwiej będzie uporać się z problemem.

Jak może pomoc specjalista?

Wsparcie psychologa dziecięcego w walce z zaburzeniami buntowniczymi będzie wręcz nieocenione. Należy jednak pamiętać, aby wybrać doświadczonego eksperta, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami i wyróżnia się odpowiednim podejściem do najmłodszych. Wówczas o sukces terapii można być spokojnym.

Dzisiejsza wiedza ekspertów pozwala bardzo skutecznie rozwiązywać liczne problemy. Specjalista przeprowadzi obszerny wywiad z rodzicami, a także porozmawia z dzieckiem. Na tej podstawie będzie mógł wdrożyć odpowiednią terapię. Ekspert może zaproponować, aby uczestniczyli w niej rodzice i nauczyciele, co bardzo ułatwi opiekę i pozwoli zrozumieć kłopoty dziecka. Wiele zależy jednak od sytuacji, a doświadczony psycholog każdy przypadek rozpatrzy indywidualnie.

Dodaj komentarz