Szukasz pracy w niemieckiej opiece i nie wiesz, czy mas odpowiednie doświadczenie? A może chcesz podnieść swoje kwalifikacje, by dostawać lepsze oferty? Dobrze trafiłeś. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, co możesz zrobić, by być lepiej wykwalifikowanym opiekunem osób starszych w Niemczech.
Obowiązki w opiece w Niemczech
Opiekun lub opiekunka pracujący w Niemczech zajmują się głównie szeroko pojętą opieką nad seniorem. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiadanie na jego potrzeby, dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Innym zadaniem stojącym przed opiekunką jest prowadzenie gospodarstwa domowego, czyli sprzątanie pomieszczeń, z których korzysta ona i senior, gotowanie dla siebie i dla niego, a także robienie zakupów. To, jaki ostatecznie będzie zakres obowiązków w opiece, zależy od indywidualnych potrzeb podopiecznego i ustaleń z jego rodziną. Istotny jest też stan zdrowia osoby starszej. Zdarza się, że konieczne jest wsparcie przy myciu czy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Niekiedy jednak podopieczny jest całkowicie samodzielny, a opieka w Niemczech polega jedynie na dotrzymywaniu mu towarzystwa i aktywizowaniu go.
Zakres Twoich obowiązków powinien być ustalony już przed wyjazdem. Porozmawiaj więc z koordynatorem i opisz, jak wyglądałaby Twoja idealna sztela. Być może trafi się ogłoszenie, które będzie odpowiadać wyobrażeniom. Warto jednak przygotować się na nieco trudniejsze zlecenia i w razie potrzeby okazać gotowość do podniesienia kwalifikacji.
Sposoby na podniesienie kwalifikacji w niemieckiej opiece
Wiedzę i doświadczenie można zyskać na różne sposoby. Nie zawsze wiążą się z tym duże koszty, wręcz przeciwnie. Wiele inicjatyw pomagających opiekunkom w zdobywaniu kwalifikacji jest bezpłatnych. Najlepiej więc zacząć poszukiwania w Internecie. Wiele agencji publikujących ogłoszenia na SenioPort oferuje bezpłatne, branżowe szkolenia. Dzięki nim poszerzysz swoją wiedzę i dowiesz się, jak nieść pomoc i wsparcie podopiecznym o różnym stanie zdrowia. Kursy takie odbywają się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Dowiesz się na nich, jak pielęgnować osobę starszą, dbać o jej higienę. Poznasz zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i nauczysz się stosować je w praktyce. Przyswoisz sobie informacje o chorobach wieku podeszłego oraz o rozpoznawaniu ich objawów. Wreszcie: dowiesz się, jak aktywizować seniora i w jaki sposób ułożyć dla niego zdrową dietę. Tak szeroki zakres zagadnień pomoże Ci lepiej zrozumieć specyfikę pracy w opiece w Niemczech. Będziesz mógł sprawnie i profesjonalnie odpowiedzieć na potrzeby podopiecznego.
Innym sposobem na podniesienie kwalifikacji w niemieckiej opiece jest wolontariat. Jeżeli w Polsce pracowałeś w domu opieki, hospicjum lub na oddziale geriatrycznym w szpitalu, powiedz o tym koordynatorowi z agencji. Tego typu praktyka jest bardzo doceniana zarówno przez firmy pośredniczące, jak i przez niemieckich pracodawców. W ten sposób mogą się bowiem przekonać, czy dana osoba poradzi sobie z codziennymi wyzwaniami opieki.
W pracy opiekuna i opiekunki w Niemczech ważne są też referencje od poprzednich pracodawców. Pamiętaj zatem, by zbierać je od rodzin podopiecznych, którymi się wcześniej opiekowałeś. Jeżeli odpowiednio udokumentujesz swoje doświadczenie, możesz liczyć na przychylność rekruterów. Zobaczą bowiem, że już wcześniej sprawdziłeś się w podobnych zadaniach i nie będziesz mieć problemów na kolejnej szteli.
Znajomość języka w opiece w Niemczech
Czy pracując w niemieckiej opiece, trzeba znać język? Tak – ale nie musisz mówić płynnie. Na początek wystarczy komunikatywna znajomość niemieckiego. Później na bieżąco możesz się dokształcać. Coraz lepsze umiejętności językowe otworzą Ci drzwi do atrakcyjnych zleceń. Warto zatem jeszcze przed wyjazdem poświęcić nieco czasu na naukę języka. Dzięki temu będziesz bez obaw rozmawiać z podopiecznym i jego rodziną.