~ Artykuł sponsorowany

Sony zdecydowanie dba o to, by na rynku telewizorów nie zabrakło gorących nowości. W salonach marki pojawiły się telewizory Sony X95K – obecne flagowce z linii Bravia 4K LCD klasy Premium. Świeża seria to zdecydowanie godny następca Sony Bravia X97J z 2021 roku, która okazała się wielkim hitem i zdobywała bardzo dobre recenzje. Nowość Sony już na wstępie wyróżnia się zastosowaniem podświetlenia Mini LED, a to nie koniec interesujących parametrów. Poznaj bliżej telewizor Sony X95K i zobacz więcej!

Podświetlenie Mini LED w Sony X95K

Telewizory Mini LED są całkowitą nowością w rodzinie Sony, a także bardzo świeżą technologią. Jak sugeruje jej nazwa, dotyczy metody podświetlania ekranu i staje się konkurencją dla telewizorów LED, OLED oraz QLED. Czym się różni?

Ekrany z Mini LED, takie jak w Sony X95K, składają się z licznych, bardzo cienkich warstw. Pierwsza to układ diod LED na całej powierzchni matrycy, zdecydowanie pomniejszonych w stosunku do tych stosowanych w standardowych telewizorach LCD. Podświetlenie jest podzielone na tysiące stref wygaszania. Oznacza to, że procesor może wyłączać „wybrane” przez siebie strefy, gdy konieczne jest zapewnienie bardzo wysokiej głębi kolorów. W praktyce oznacza to doskonałe odwzorowanie czerni i innych barw, czyli fantastyczny kontrast.

Za precyzyjne sterowanie wygaszaniem oraz podświetleniem w telewizorze Sony Bravia X95K odpowiadają autorskie algorytmy marki ukryte w technologii XR Backlight Master Drive. Niezwykle precyzyjnie sterują tysiącami diod i skutecznie współpracują z technologią kolorów Triluminos PRO, czego efektem jest fantastyczna głębia obrazu oraz brak efektu poświaty w jasnych miejscach, nawet w zaciemnionych pomieszczeniach. Dowiedz się jeszcze więcej na temat tego, co czyni mini LED wyjątkowym.

Czym jeszcze zachwyca nowość od Sony?

Sony Bravia X95K to nie tylko szczegółowy obraz i inteligentne automatyczne sterowanie podświetleniem. To również niepowtarzalna dynamika dźwięku zapewniana przez technologię Acoustic Multi-Audio. Nowy telewizor Sony został wyposażony w dwa głośniki wysokotonowe (prawy i lewy), dwa głośniki średniotonowe (lewy i prawy) oraz dwa subwoofery (prawy i lewy), które dzielą ścieżkę dźwiękową w taki sposób, by poszczególne odgłosy docierały do widza z miejsca, z którego toczy się akcja na ekranie.

Co jeszcze można powiedzieć na temat nowości Sony?

 • Trzy wersje rozmiarowe – Sony X95K dostępny jest w przekątnej 65’’, 75’’ oraz 85’’.
 • Liczne złącza – aż 4 wejścia HDMI, 1 Ethernet, 1 antenowe, 2 IF, 1 kompozytowe wejście wideo, 1 cyfrowe wyjście audio, 2 porty USB.
 • Doskonała rozdzielczość – czyli 4K Ultra HD (3840 × 2160 px).
 • Wysoka częstotliwość odświeżania – na poziomie 120 Hz.
 • Dźwięk przestrzenny – w systemie DTS (5.1).
 • Funkcja interpolacji XR 4K – odpowiedzialna za nadanie obrazowi z różnych źródeł jakości maksymalnie zbliżonej do 4K.
 • Zgodność z HDR – z technologią HR HDR Remaster, która na bieżąco dostosowuje kontrast obrazu.
 • Wbudowany Chromecast.
 • Najnowszy Bluetooth – w wersji 4.2.
 • 16 GB pamięci wbudowanej.
 • Wyszukiwanie głosowe – telewizor Sony Bravia X95K ma wbudowany mikrofon.