Ogromna popularność gal typu „freak fight” sprawiła, że w ostatnich latach w Polsce pojawiło się kilka federacji organizujących wydarzenia oparte o tę formułę. Jedną z nich był High League, który bardzo szybko stał się jedną z najważniejszych spółek na rynku. Kto ją założył? Skąd wynikają kontrowersje z nią związane?

High League – kto założył i kiedy odbyła się pierwsza gala?

Założeniem High League była organizacja gal, podczas których osobowości internetowe, celebryci oraz influencerzy uczestniczyliby w starciach na zasadach MMA. Za twórcę federacji uważa się rapera Malika Montanę, jednak od samego początku pełnił on w spółce rolę reprezentacyjną. Pierwsza edycja gali High League odbyła się w sierpniu 2021 roku, a główną walką wieczoru było starcie dwóch inluencerek – Natsu oraz Lexy Chaplin. Galę tę śledziło na żywo w gdańskiej Ergo Arenie ponad dziesięć tysięcy osób, a całość była udostępniona do obejrzenia na żywo dla widzów w formacie PPV. Podczas pierwszej w historii gali High League na ringu pojawili się dodatkowo Lil Masti, Josef Bratan, Bonus BGC oraz Japczan. Dużą dawkę emocji wzbudziło również pierwsze w historii gal tego typu starcie osób niskorosłych, w którym wzięli udział Big Jack oraz Carlito. Pierwsza walka High League była pewnego rodzaju rewolucją w kręgu federacji tego typu, czego zasługą było stworzenie przestrzeni do freak fightowych walk kobiet. Sukces komercyjny szybko przerodził się w ogromne zainteresowanie fanów, dlatego już pół roku później zorganizowano kolejne wydarzenie tego typu.

High League – ile walk odbyło się do tej pory?

Każda walka High League wzbudza ogromne emocje, a zasługą tego jest atmosfera kontrowersji i konfliktu, jaką kreowali organizatorzy gali. Publiczność była rozgrzewana do czerwoności poprzez możliwość zobaczenia na ringu ulubionych celebrytów, którzy mogli w ten sposób rozwiązać prywatne spory. Do tej pory odbyły się 54 walki w ramach sześciu edycji High League, a przez ring federacji „przewinęło” się kilkadziesiąt osobistości z szeroko rozumianego świata celebrytów. Nie każdego uczestnika charakteryzowało amatorskie podejście do sportu, ponieważ część z walczących była w swojej przeszłości związana z tym środowiskiem. Dotyczy to między innymi byłego boksera Artura Szpilki, mistrzyni Europy w boksie Ewy Brodnickiej oraz zapaśnika Damiana Janikowskiego. Popularność High League oparta była na kontrowersji, jednak sam charakter toczonych walk nosił znamiona sportu półprofesjonalnego. Sukces organizatorów bardzo szybko został jednak zweryfikowany przez aspekty prawne, ponieważ szósta edycja okazała się być ostatnią dla High League. Gala z walką wieczoru pomiędzy pashąBicepsem i Marcinem Dubielem zakończyła funkcjonowanie całej federacji, co było decyzją polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

High League – udziały, kontrowersje i sankcje

Udział Malika Montany w funkcjonowaniu High League ograniczał się jedynie do bycia twarzą federacji, natomiast głównymi udziałowcami spółki były zupełnie inne osoby. Ponad połowa udziałów High League należała do rodzeństwa Edelbiewów, będących obywatelami Federacji Rosyjskiej. Ich bliskie powiązania z Ramzanem Kadyrowem wzbudziły kontrowersje i doprowadziły do zamrożenia środków przedsiębiorstwa. Sankcje te miały służyć ograniczeniu uzyskiwania korzyści przez Rosję, która mogła być pośrednim beneficjentem funkcjonowania High League. Cała gala szóstej edycji była zatem ostatnią, mimo że sami organizatorzy ogłosili w komunikacie „tymczasowe zawieszenie”. „Freak fighty” stały się dla wielu Polaków jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, jednak dyskusyjna pozostaje sama wartość przekazu tego typu eventów. Część uczestników jest bowiem powiązana z szeroko rozumianym środowiskiem patoinfluencerów, dlatego sama decyzja MSWiA nie powinna stanowić dużej straty dla polskiej kultury rozrywkowej. Warto jednak pamiętać, że oprócz High League w naszym kraju działa prężnie kilka podobnych federacji, osiągających pod względem wyników finansowych oraz oglądalności poszczególnych gali liczby, które plasują je w czołówce wszech czasów – zarówno w kategorii wydarzeń telewizyjnych, jak i PPV.