Nisza streetwearowa stanowi zamkniętą i szczelną subkulturę, która charakteryzuje się swoim własnym słownikiem. Czym jest LC? Co to znaczy WTS? Streetwear w rzeczywistości jest łatwy do zrozumienia! Liczba skrótów i zaczerpnięć z języka angielskiego może jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego poniższe kompendium wiedzy z pewnością przyda się tym, którzy chcą zainteresować się na poważnie modą uliczną.

WTS, WTB, PC – co to znaczy? Streetwear bez tajemnic

Streetwear jest kojarzony z szerokimi spodniami, wszechobecnymi hoodie i stylowymi czapkami. Miłośnicy outfitów tego typu są w stanie zapłacić wiele, aby znaleźć poszukiwany przez nich przedmiot w promocyjnej cenie. Niektóre elementy odzieży i obuwie są niezwykle kosztowne, dlatego streetwearowcy „polują” na okazje na licznych forach internetowych i grupkach tematycznych. To właśnie tam po raz pierwszy pojawiły się skróty WTB i WTS. Co oznaczają? Są to akronimy, które pochodzą od wyrażeń w języku angielskim „want to buy” oraz „want to sell”. Pierwszy z nich jest używany w przypadku chęci zakupu określonego przedmiotu, na przykład bluzy lub pary butów, natomiast drugi dotyczy okazania chęci jego sprzedaży przez jego dotychczasowego posiadacza. Ich popularność pochodzi od uniwersalizacji komunikatów w środowisku, w którym można znaleźć ludzi z całego świata. Podobna kwestia odnosi się do tego, co oznacza PC. W „streetwear style” cena odgrywa kluczową rolę, dlatego skrót ten to nic innego jak „price check”, czyli chęć zdobycia informacji o potencjalnych kosztach zakupu. Proste? Jeszcze jak!

LC, OG – co to znaczy. Streetwear nie jest taki skomplikowany!

Społeczność streetwearowa wykształciła znacznie więcej skrótów i akronimów, które są w powszechnym użyciu. Z tego powodu dołączając do tematycznych grup na Facebooku, nie wystarczy wiedzieć, co to PC. Streetwear i jego użytkownicy to przede wszystkim środowisko anglojęzyczne, dlatego większość zwrotów zbudowanych jest w oparciu właśnie o ten język. Pojawiające się w postach OG jest skrótem od „original” i charakteryzuje przedmiot, który nie nosi znamion taniej podróbki. Osoby posiadające wątpliwości mogą przy użyciu akronimu LC szybko sprawdzić, czy jest w rzeczywistości prawda. Skrót ten pochodzi bowiem od słów „legit check” i oznacza chęć zweryfikowania informacji, jakie przedstawia sprzedający. Może dotyczyć to zarówno konkretnego modelu, jak i samej osoby sprzedającego – użytkownicy grup tematycznych zawsze służą pomocą!

Streetwear – skróty, które musisz znać!

Środowisko miłośników mody ulicznej to studnia bez dna. Dotyczy to w szczególności charakterystyki języka, który jest używany przez fanów sneakersów i i bluz z kapturem. Skrót BIN często pojawia się w postach, a jego znaczenie jest banalnie proste. Jest to bowiem akronim od wyrażenia „buy it now”, będącego zachęceniem do kupna w tej chwili, „od ręki”. Z kolei ID jest stosowane w przypadku prośby o identyfikację konkretnego modelu obuwia, czapki lub plecaka. Pochodzi od angielskiego odpowiednika słowa „identyfikator” – rozpoznanie interesującego produktu z pomocą fanów streetwearu nie potrwa zbyt długo! Często stosowane słowo „grail” nie jest natomiast skrótem, lecz oznacza limitowane edycje produktów, które są traktowane niczym świętość.

Streetwear bez tajemnic

Stając się prawdziwym członkiem społeczności miłośników mody ulicznej, nie wystarczy wiedzieć, co właściwie oznacza skrót PC. Streetwear wykształcił swoją własną „odmianę” języka, który bazując na powszechnie znanym angielskim, pozwala porzucić bariery kulturowe. Większość wyrażeń stanowi najczęściej „zlepek” popularnych zwrotów, które po dłuższym zastanowieniu nie są trudne do rozszyfrowania. Podstawowe informacje, jakie można zawrzeć w słownikach streetwearowych okazują się być przydatne w sytuacji, kiedy zakup charakterystycznego modelu ma charakter sporadyczny. Warto jednak pamiętać o tym, że fani miejskiego stylu – pomimo swojego slangu – to w rzeczywistości zgrana i pozytywnie nastawiona do świata społeczność, która służy pomocą w większości przypadków!