Kiedy podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usługi szybkiego Internetu, to praktycznie od razu na myśl przyjdzie nam Internet światłowodowy. Czym on jest, w jaki sposób działa tego rodzaju łącze, dzięki czemu będzie w stanie bardzo szybko przetransferować dane i jakie perspektywy będzie mieć przed sobą wymieniona technologia. Na te pytania, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Światłowód – w jaki sposób działa?

Internet Światłowodowy działa na nieco innej zasadzie, aniżeli zwykłe miedziane kable. Z całą pewnością informacje są ciągle przesyłane pod postacią jedynek oraz zer (brak sygnału i sygnał), jednakże zamiast poprzez elektryczny sygnał przesyła się je poprzez światło. Jak jest to w ogóle możliwe? Otóż światłowody korzystają ze zjawiska tak zwanego odbicia wewnętrznego.

W codziennym życiu możemy je zauważyć, chociażby obserwując od dołu taflę wody znajdującej się w akwarium. Niemające możliwości uwolnienia się światło z akwarium działa niczym lustro. Tak samo będzie ze światłowodem. Raz wprowadzona tam wiązka światła może szybko znaleźć ujście dopiero na drugim z końców kabla.

Pierwszym, co zdecydowanie rzuca się nam w oczy podczas korzystania ze światłowodowego Internetu, będą zdecydowanie jego osiągi. Kiedy aplikacja służąca do przetestowania połączenia pokaże wartości wysyłania i pobierania danych stanie się jasne, iż taki rodzaj połączenia jest przyszłością, którą obecnie ogranicza tylko przepustowość w zakresie dostępowych urządzeń, czyli routerów.

Budowa światłowodu

Światłowód złożony jest z trzech różnych warstw:

  • warstw ochronnych,
  • płaszcza,
  • rdzenia.

Rdzeń zostaje przygotowany z polimerów albo kwarcu. Posiada średnicę wyliczaną w mikronach, czyli częściach milionowych metra. Płaszcz jest warstwą odbijającą światło, która odpowiada za zjawisko zupełnego odbicia wewnętrznego. To od niej zależna będzie szczelność danego światłowodu. Płaszcz owinięty zostaje warstwą ochronną, która wykonana jest najczęściej z kevlaru.

Porównując do miedzianych kabli, światłowody posiadają znacznie mniejszą średnicę – nie trzeba ich izolować od elektromagnetycznych zakłóceń. Z uwagi na zużywanie się podatnych na proces kruszenia surowców nie można go zbytnio wyginać, chociaż istnieją specjalistyczne światłowody, którym nie zaszkodzi nawet mocne zaginanie. Porównując do miedzianych kabli, światłowody odznaczają się:

  • brakiem ryzyka pożaru oraz przepięcia,
  • bezpieczeństwem – optyczne kable są mniej narażane na podsłuchy,
  • mniejszymi spadkami mocy sygnałów razem z odległością,
  • zupełną odpornością na elektromagnetyczne zakłócenia,
  • lepszą przepustowością.

Światło jest przyszłością

W odróżnieniu od tradycyjnych połączeń kablowych, w których do przesyłu danych używane są miedziane przewody koncentryczne, nośnikiem wszelkich informacji w światłowodach, jak pokazuje nazewnictwo, będzie właśnie światło. Płynie ono poprzez specjalny optyczny kabel zrobiony z przezroczystego szklanego włókna. Dzięki temu zyskać można nie tylko na tempie przesyłu danych, ale też na niezawodności połączenia. Światłowody nie będą wymagały aż tak częstych konserwacyjnych prac i są odporne na atmosferyczne warunki. Więcej informacji na temat Internetu światłowodowego można znaleźć na stronie https://fastinternet.pl