Streetwear to zdecydowanie najpopularniejszy nurt w świecie mody. Jego obecność jest nierozerwalnie związana z przemianą pokoleniową, bowiem hoodie lub crewnecki posiada w swojej szafie niemalże każda osoba. Moda uliczna jest dla drugiej dekady XXI wieku tym samym, co skórzane kurtki dla pokolenia wychowanego w latach 80. XX wieku, a także wszechobecny jeans utożsamiany z szalonymi latami dziewięćdziesiątymi. Oto streetwearowe marki, których polskie pochodzenie jest znane nie tylko wąskiemu gronu osób!

Najpopularniejsze polskie marki streetwearowe

Jedną z najdłużej obecnych na rynku marek streetwearowych jest Prosto, czyli projekt który wyszedł spod skrzydeł rapera Sokoła. Bluzy i T-shirty z charakterystycznym logo przedsiębiorstwa to nieodłączny element każdej polskiej ulicy, a dużą rolę w popularności Prosto odgrywa stosunkowo przystępna cena każdego elementu z poszczególnych kolekcji. Większość osób jest również świadoma pochodzenia MISBHV. Ta polska marka streetwear została założona w 2007 roku przez Natalię Maczek oraz Katarzynę Kotnowską, a główną ideą przedsiębiorstwa od samego początku było tworzenie ekskluzywnej odzieży – bluz z kapturem, spodni dresowych oraz wszelkiego rodzaju dodatków. Polskie marki streetwearowe osiągają również sukcesy za granicą, czego MISBHV jest najlepszym potwierdzeniem. Marka stała się na tyle rozpoznawalna w Wielkiej Brytanii, USA oraz Japonii, że część miłośników świata mody utożsamia Polskę właśnie z MISBHV.

Polski streetwear w kobiecym wydaniu

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się marki odzieżowe, które swoje kolekcje kierują do przedstawicielek płci pięknej. PLNY LALA prezentuje niecodzienne podejście do samej kwestii streetwearu, co jest widoczne w casualowym zacięciu dużej części oferty przedsiębiorstwa. Również FEMI STORIES jest powiewem świeżości na rynku odzieży streetwearowej, co zostało docenione przez dużą część fanek mody. W przypadku obu marek rewolucyjne wydaje się podejście nie tylko w kwestii zaprezentowania poszczególnych kolekcji, ale też w „zrzuceniu” z przedsiębiorstw odzieżowych pompatyczności łatek odzieży premium. Zarówno PLNY LALA, jak i FEMI STORIES to przede wszystkim jakościowa odzież streetwearowa dla kobiet, której daleko do przybierania luksusowej „zacięcia”. Odzież obu polskich przedsiębiorstw ma przede wszystkim być funkcjonalna – wygoda i możliwa do komponowania w różnych stylizacjach.

Polska firma streetwear – mniej znane marki

Powyższe przykłady nie są jednak jedynymi, ponieważ na polskim rynku prężnie działa znacznie więcej przedsiębiorstw odzieżowych. Polskie pochodzenie ma Local Heroes, czyli marka uwielbiana przez największe gwiazdy filmu i muzyki w naszym kraju. Dotyczy to szczególnie hoodie i crewnecków, które stanowią sztandarowe przykłady elementów garderoby, cieszących się największą popularnością. Polskie marki streetwear – pomimo swoich anglojęzycznych nazw – są chętnie noszone przez znane osobistości w naszym kraju, co niewątpliwie stanowi wsparcie krajowego kapitału. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę popularność odzieży tego typu, która na internetowych grupkach jest poszukiwana przez wielu miłośników ulicznego stylu. Równie dużą popularnością cieszy się odzież HIBOU, czyli kolejnego polskiego przedstawiciela w naszym zestawieniu. Przedsiębiorstwo to kładzie duży nacisk na minimalizm kompletów i bluz z kapturem, tworząc oszczędne w środkach i estetyczne kolekcje. Pozwala to odbiorcom marki na dużą dowolność komponowania outfitów, tworząc z mody streetwear inspiracyjną studnię bez dna!

Powyższe zestawienie może dodatkowo zostać uzupełnione o kilkadziesiąt mniejszych brandów, które również kwalifikuje się do nurtu streetwear. Niezależnie od wybranej kolekcji i przedsiębiorstwa, warto jednak wspierać polskie marki odzieżowe. Streetwear przeżywa aktualnie rozkwit swojej popularności, bowiem każda osoba w swoich stylizacjach nawiązuje – w mniejszy lub większy sposób – właśnie do tego stylu. Zakup odzieży polskiej firmy daje niemalże zawsze gwarancję wysokiej jakości, co dodatkowo prowadzi do wspierania biznesów i projektów najzdolniejszych projektantów z naszego kraju!